Bahçe budamaları nasıl yapılır?

Budama çalıları
Budama prensiplerini bildiğinizde düşündüğünüzden daha kolaydır ve çalıları yılın doğru zamanında budanırsanız, performanslarını gerçekten artıracaktır.

Yaprak döken ağaçlar ve çalılar
Kışın yaprak döken bitkiler yaprak döker ve köklerine yiyecek rezervleri gönderir. Kış veya ilkbaharda budama yaparsanız, köklerini en iyi büyümeleriyle yeniden büyütmek ve dengelemek için geniş kaynaklara sahiptirler. Yaz aylarında budama yaparsanız, yeşil yapraklardaki yiyecek rezervlerini çıkarırsınız.

Bahar budaması (çiçeklenmeden önce)
Eğer bitkileriniz Temmuz – Ekim ayları arasında çiçek açar ve yaprak döken, bu bitkileri ilkbaharda budama yapabilirsiniz. Köklerden gelen yiyecek rezervleri yakında yeni sürgünler gönderecek ve daha sonra yeni büyümenin sonunda çiçeklenme eğilimi gösterecektir.

Geçen yılki büyümeyi, yeni büyüme için iyi bir çerçeve sağlamak için sağlıklı kalın gövdelerin sadece iki veya üç tomurcuğunun üzerine koyun.

Bu budama için uygun bitkiler:

Buddleja (kelebek çalı)
Fuşya (dayanıklı fuşyalar)
Ebegümeci
Ortanca paniculata
Spirea japonica
Budama yaz çiçekli çalılar hakkında daha fazla bilgi.

Yaz budaması (çiçeklenme sonrası)
Weigela
Bitkileriniz Kasım – Haziran ayları arasında çiçek açar ve yaprak döken ise, bu bitkileri çiçek açtıktan hemen sonra budama yapabilirsiniz. Bu, yeşil yapraklardaki yiyecek rezervlerinin çoğunu kaldıracak ve bahar budamasından elde edeceğiniz güçlü ve çiçeksiz büyümeyi önleyecektir. Çiçek tomurcukları yeni büyüme üzerinde değil, mevcut dallarda oluşur.

Kuru erik mümkün olduğunca düşük güçlü bir dik ateş geri kaynaklanıyor. Zayıf çiçek açan yaşlı dallar en iyi şekilde uzaklaştırılır. Bir gövdeyi üç örn. beş gövdeli bir çalı, toprağın 25-45cm (10-18in) üzerine kadar çıkarılmış en büyük ve en eski iki sürgününe sahip olacaktır.

Bu budama için uygun bitkiler:

Kerria
Philadephus (sahte turuncu)
Ribes (çiçekli kuş üzümü)
Weigela
Budama erken çiçek açan çalılar hakkında daha fazla bilgi.

Yaprak dökmeyen ağaçlar ve çalılar
Yemyeşil ağaçlar ve çalılar kışın yapraklarını kaybetmez ve köklerinde besin rezervleri depolamaz. Sonbahar ve kış aylarında budama, tekrar büyümek için çok soğuk olan bir dönemde kök çekim oranını dengesizleştirebileceğinden, bitkiye potansiyel olarak zarar verebilir. Budamak için en iyi zaman çiçeklenme sonrasıdır. Bitkinin yenilenmesi veya ciddi şekilde azaltılması gerekiyorsa, bu büyüme başlangıcından hemen önce kış sonu ve ilkbaharın başlarında yapılabilir.

Eski çiçekleri çıkarın (çıkmaz) ve dışa bakan sağlıklı tomurcuklara kadar kesin. Hasarlı, hastalıklı, eski ahşabı ve karışık büyümeyi kaldırın. Tıkanıklığı iyileştirmek ve bitkiyi dengelemek için sapları ve dalları çıkarın.

Budama herdem yeşil çalılar hakkında daha fazla bilgi.

Yeni dikilmiş ağaçlar ve çalılar
Bu bitkiler sadece ilk birkaç yıl içinde hafif düzeltme ve şekillendirme gerektirir.

Işık budaması hakkında daha fazla bilgi.

Ağaçların ve çalıların yenilenmesi
Yenileme genellikle çok büyük, çok sıkışık veya şekil bozuk olan bitkiler için mümkündür.

Yaprak döken ağaç ve çalı yenileme
ana dikmeleri Kasım – Mart ayları arasında sert bir şekilde geriye alın. Eski, daha az üretken sapları çıkarın.

Bu budama için uygun bitkiler:

Cotinus (duman çalısı)
Hor çiçeği
Manolya
Leylak (leylak)
Aşırı büyümüş yaprak döken bitkileri budama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yaprak dökmeyen ağaç ve çalı yenileme
kamelya kara büyü
Bitkiler kış sonlarında veya ilkbaharın başında veya çiçeklenmeden sonra (erken çiçek açan bitkiler için) yenilenebilir.

Genç, güçlü ve sağlıklıysa, bazı çalılar neredeyse zemin seviyesine budanabilir: benekli defne (Aucuba), kutu (Buxus), kamelya, Choisya, Euonymus, hollies, Pieris, defne (Prunus laurocerasus ve P. lusitanica), Viburnum tinus ve porsuk.

Diğer yaprak dökmeyenler birkaç yıl içinde yenilenebilir:

İlkbaharda, tomurcukları sapları daha da kırmaya teşvik etmek için tüm çalıları hafifçe budaın.
Daha sonra yaz aylarında istenilen boyutu ve şekli oluşturmak için bitkiye daha sert budama yapın.
Herhangi bir yenileme budamadan sonra, bitkinin güçlü bir büyüme yapmasını istiyorsanız, ilkbaharda beslediğinizden ve malçladığınızdan emin olun.

Bu budama için uygun bitkiler:

Choisya
Escallonia
gençlik ilahesi
Pittosporum
Viburnum tinus
Yaprak dökmeyen bitkilerin yenilenmesi hakkında daha fazla bilgi.

Çok fazla gövdeli çalıların veya güllerin yenilenmesi
Shhonubs tipik olarak tabandan yeni saplar üretir ve birkaç yıl boyunca düzenli olarak budanmazsa (özellikle çalı gülleri) bazıları zamanla tıkanır. Yenileme en iyi üç yıl boyunca aşağıdaki aşamalarda yapılır:

Yıl 1
Erken ilkbaharda, 5-15cm (2-6in) arasında tabana yakın eski sapların üçte birini (kahverengimsi saplar) çıkarın ve tüm iğrenç, zayıf görünümlü veya ölü sapları tamamen kesin. Kalan tüm gövdeleri yaklaşık üçte bir oranında dışa dönük bir tomurcuğa düşürün.

Yıl 2
Budamadan kalan eski sapların yarısını çıkarın ve çiçeklenme zamanına bağlı olarak diğer sapları aşağıdaki gibi budanın:

İlkbaharda çiçek açan çalılar için ilkbaharda Temmuz – Şubat.
Nisan – Temmuz çiçek açan çalılar için çiçeklenme sonra.
Yıl 3 sonrası
Geriye kalan tüm eski gövdeleri çıkarın ve budamayı 2. Yıldaki gibi tekrarlayın.

Bu budama için uygun bitkiler:
Abelia
Mahonia x media
Hibrit güller
kuşüzümü fidanı
Vibu