FUTBOL ALANLARI İÇİN KULLANIŞLI ÇİM BİTKİSİ ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Futbol Alanlari Icin Kullanisli Cim Bitkisi Cesitleri Ve Ozellikleri Izmirpeyzaj.com.tr

Bir futbol sahası, futbol sporu için bir oyun alanıdır. Bir futbol sahasının boyutları tipik olarak 110-120 yard uzunluğunda ve 50-60 yard genişliğindedir. Futbol sahasındaki çimler kısa tutulur, böylece oyuncular hızla koşabilir ve yön değiştirebilir. Futbol çimlerinin üzerine ayrıca saha sınırlarının nerede olduğunu gösteren çizgiler çizilmiştir.

TARİHİ BAHÇELERİN KORUNMASI VE BAKIMI

Tarihi Bahcelerin Korunmasi Ve Bakimi Izmirpeyzaj.com.tr

Tarihi bahçeler, koruma ve bakım gerektiren yaşayan kültürel peyzajlardır. Bu bahçeler geçmişimizle önemli bağlantılar olup, şimdiki ve gelecek nesiller için paha biçilmez dersler sunmaktadır. İklimimiz değiştikçe ve dünyamız daha da kentleştikçe, bu özel yerlerin korunması ve muhafaza edilmesi ihtiyacı daha da acil hale geliyor.

TOPRAK MUHAFAZASINDA YAĞMURLAMA İLE SULAMA

Toprak Muhafazasinda Yagmurlama Ile Sulama Izmirpeyzaj.com.tr

Son yıllarda dünya nüfusunun artması ve gıda talebinin artması nedeniyle sulama ihtiyacı da arttı. Uygun sulama ile çiftçiler daha az suyla daha yüksek verim elde edebilir ve bu da bu hayati kaynağı korur. Ayrıca, sulama yabani otları ve zararlıları kontrol etmeye yardımcı olabilir ve toprak erozyonunu azaltabilir.

Doğru yapıldığında, sulama toprağın korunması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Çiftçiler daha az su kullanarak bu değerli kaynağı korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca yabancı otları ve zararlıları kontrol ederek erozyona uğrayan toprak miktarını azaltabilirler. Çiftçiler bu adımları atarak topraklarının gelecek yıl boyunca verimli kalmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

BİTKİ SEÇİMİ VE ALAN KULLANIMI

Bitki Secimi Ve Alan Kullanimi Izmirpeyzaj.com.tr

Bitkiler peyzaj tasarım ve uygulamalarında en önemli envanterlerdir bu yüzden bitki seçimi ve alan kullanımı peyzaj projelerinin sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Peyzaj düzenlemelerinde başta bitki olmak üzere birçok proje girdisi bulunmaktadır elbette bunların en önemlisi canlı, gelişebilen ve sürekli bir değişim içinde olan bitkilerdir ancak bitkilerle kompozisyon oluşturduğumuz her malzeme, tasarımı oluştururken göz önünde bulundurulan her tasarım ilkesi sürdürülebilir tasarımlar, alan kullanımları oluşturmak için elze

ALGISAL AÇIDAN ŞEHİRİÇİ PEYZAJ PLANLAMASI VE ŞEHİRSEL ÇEVRE

Bitki Secimi Ve Alan Kullanimi Izmirpeyzaj.com.tr 3

ALGISAL KENTSEL PEYZAJ PLANLAMASI NEDİR? Algısal kentsel peyzaj planlaması, insanların çevrelerini algılama ve çevreleriyle etkileşim kurma şeklini dikkate alan bir süreçtir. Sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda işlevsel ve güvenli mekanlar yaratmayı amaçlar.   Algısal kentsel peyzaj planlamasında ilk adım, insanların nasıl hareket ettiğini ve mekanı nasıl kullandığını anlamaktır. Bu, insanların çevreleriyle nasıl etkileşime

BÜYÜKŞEHİRLERİMİZDE YEŞİL SAHA YETERSİZLİĞİ

Buyuksehirlerimizde Yesil Saha Yetersizligi Izmirpeyzaj.com.tr 1

BÜYÜKŞEHİRLERİMİZDE YEŞİL SAHA YETERSİZLİĞİ
Yeşil alan geliştirme, kentsel bir çevrede parkların, bahçelerin ve diğer doğal alanların yaratılması ve iyileştirilmesidir. Genellikle şehirleri daha yaşanabilir ve sürdürülebilir hale getirme çabasının bir parçası olarak yapılır.

Yeşil alan gelişimi, gelişmiş zihinsel ve fiziksel sağlık, daha temiz hava ve su, daha düşük sıcaklıklar ve artan sosyal etkileşim dahil olmak üzere şehir sakinlerine birçok fayda sağlayabilir. Birçok insanın insan faaliyetlerinin çevresel etkileri konusunda endişe duyduğu bir dönemde, yeşil alan geliştirme bu etkinin bir kısmını dengelemenin bir yolu olarak görülebilir.

PEYZAJ MİMARLIĞINDA SU

Peyzaj Mimarliginda Su Izmirpeyzaj.com.tr

Peyzaj mimarlığında su çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Göletler, akarsular ve şelaleler oluşturmak için kullanılabilir veya bitkileri sulamak için kullanılabilir. Buğulanma sistemleri ve sis efektleri oluşturmak için de kullanılabilir.

YAPI VE PEYZAJ UYGULAMASI ARASINDA UYUMLULUĞU ELDE ETMENİN 5 YOLU

Izmirpeyzaj 8

Bina ve peyzaj arasında uyumluluk yaratmak için öncelikle uyumluluğun ne olduğunu anlamak önemlidir. Uyumluluk, çatışma olmadan var olabilme veya birlikte çalışabilme kalitesi olarak tanımlanabilir. Mimari ve çevre düzenlemesi bağlamında uyumluluk, iki farklı unsurun göze batmadan veya genel tasarımın akışını bozmadan birlikte çalışabilme yeteneğini ifade eder.

PEYZAJ UYGULAMASI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İzmir Konutlar İçin Rulo Çim

İyi bir tasarım uygulanırsa uygulamanın bakımı çok daha kolay olacaktır. Dikkate alınması gereken en önemli konu, uygulamanızdaki her görünümün benzersiz bir tanımlayıcıya sahip olmasıdır. Bir görünüm ekrandan kaldırılır ve daha sonra eklenirse, yeni bir tanımlayıcı almalıdır. İlk olarak, proje sahası ve çevresi hakkında net bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

Kışa Girmeden Önce Bahçenizde Yapılması Gerekenler

Karda Bahçe

Giriş: Kış Geliyor

Günler kısaldıkça ve sıcaklıklar düşmeye başladığında, bahçenizi kışa hazırlamayı düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Bahçenizi önümüzdeki kış aylarına hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey:

1. Bahçe yataklarınızdaki ölü yaprakları ve kalıntıları temizleyerek başlayın. Bu, bahçenizde zararlıların ve hastalıkların kışı geçirmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

2. Ardından, yataklarınızı kalın bir organik malzeme tabakasıyla malçlayın. Bu, toprağı ve kökleri soğuk sıcaklıklardan yalıtmaya yardımcı olacaktır.

3. Kışa dayanamayacak hassas bitkileriniz varsa, şimdi onları kazmanın ve iç mekana getirmenin zamanı geldi. Onları bir pencerenin yanında güneşli bir yere koyun ve düzenli olarak sulayın.

4. Son olarak, kış başlamadan önce çimlerinizi son bir kez biçin.

Kış Sebzelerinizi Ekin

Kışın sebze dikmek mantıksız görünebilir, ancak aslında soğuk havalarda iyi sonuç veren birkaç ürün var. Kış sebzeleri, diğer meyve ve sebzelerin mevsimi olmadığında size taze ürünler sağlayabilir. Ayrıca, kışın ekim yapmak, bitkilerinizin büyüme mevsimi için avantajlı bir başlangıç yapmasını sağlayabilir.

Dikmek için bazı iyi kış sebzeleri arasında lahana, Brüksel lahanası, lahana ve brokoli bulunur. Bu bitkiler dona ve hatta biraz karı tolere edebilir. Onları yaz sonunda veya sonbaharın başında fidelerden veya transplantlardan başlatın. Sıra örtüleri veya soğuk çerçeveler gibi unsurlardan küçük bir koruma ile hasatınızı kış aylarına kadar uzatabilirsiniz.

Havuç, şalgam ve pancar gibi kök bitkileri de soğuk havalarda iyi sonuç verir. Yaz sonunda veya sonbahar başında doğrudan toprağa ekilebilirler.

Bitkilerinizi Dondan Koruyun

Geceleri sıcaklıklar düşmeye başladığında, bitkilerinizi dondan korumayı düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Soğuk havalarda hayatta kalmalarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

1. Onları içeri getirin: Saksı bitkileriniz veya narin çiçekleriniz varsa, soğuğa maruz kalmamak için onları içeriye getirin.

2. Derme çatma bir sera oluşturun: Bitkilerinizi içeri getiremiyorsanız, plastik bir örtü veya muşamba ile kaplayarak mini bir sera oluşturmayı deneyin.

3. Battaniye veya saman kullanın: Bitkilerinizi korumanın bir başka yolu da onları battaniye veya samanla örtmektir. Bu, soğuk havaya karşı ekstra bir yalıtım katmanı oluşturacaktır.

4. Hava durumunu kontrol edin: Don gelmeden önce, bitkilerinizi korumak için uygun önlemleri alabilmeniz için hava tahminini kontrol ettiğinizden emin olun.

Bahçenizi Nadasa Bırakın 🙂

Günler kısaldıkça ve sıcaklıklar düşmeye başladıkça, bahçenizi kış için yatağa koymayı düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Bahçenizi kışa hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey:

1. Bahçenizdeki ölü yaprakları ve kalıntıları temizleyerek başlayın. Bu, hastalıkların ve zararlıların bahçenizde kışı geçirmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

2. Ardından, sezon için ölen uzun ömürlüleri kesin. Bu, ilkbaharda yeni büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

3. Hala güçlü olan yıllıklarınız varsa, onları kazabilir ve kış rengi için iç mekanda yeniden dikebilirsiniz.

4. Son olarak, bitkilerinizin köklerini soğuk havadan korumaya yardımcı olmak için bahçe yataklarınızı malçlayın.

Sonuç: Bahara Hazır Olun

KENT MEYDANLARI ve BİTKİSEL TASARIM

Kent Meydanlari Ve Bitkisel Tasarim Izmirpeyzaj.com.tr 3

Peyzaj alanları günümüz dünyası ve insanların hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü günümüzde insanlar hayatı daha yoğun bir tempoda ve sürekli yapay ortamlarda geçirmek zorundadırlar. Bu sebeple rekreasyon ihtiyaçlarını çok nadir olarak karşılayabilmekte ve psikolojik açıdan kent içerisinde sıkışıp kalmışlık hissine kapılabilmektedir. İnsanları bu sıkışıklık hissinden bir nebze olsun kurtarabilmek için dış mekanlarda peyzaj tasarımının önemi büyüktür. Kentlerin içinde bu alanları oluşturmaya en yatkın yerler ise kent meydanlarıdır.

İÇ MEKANDA BİTKİ KULLANIMI

Ic Mekanda Bitki Kullanimi Izmirpeyzaj.com.tr 2

İÇ MEKANDA BİTKİ KULLANIMI İç mekan bitkileri, yapay olarak oluşturulmuş mekanlarda doğal elemanlar olarak kullanılırlar. Dekorasyonun tamamlayıcı unsurları olarak görev yapar, modern teknolojinin yarattığı yapaylık arasında, yaşayan ve doğadan yansımayı taşıyan bitkiler, iç mekan organizasyonunda önemli yer tutarlar. Çeşitli saksı, kap ve kasalarda yetişebilen ve salon, vitrin, oda, koridor gibi kapalı mekanlarda   kullanılmaya uygun doğal çiçek ve

PEYZAJINIZI TASARLARKEN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKEN BİTKİ TÜRLERİ

Izmirpeyzaj 25

Peyzajınızı tasarlarken, ikliminizde ve toprak tipinizde gelişecek bitkileri seçmek önemlidir. Ayrıca bahçenizin boyutunu ve şeklini ve aldığı güneş ışığı miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Peyzajınızı planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç bitki türü: