Otomatik sulama bahçe düzenlemesi sonrası gerekli sulama ihtiyacının karşılanması adına kurulan sistemlerdir. Çim alan, bahçe ve bitkilerin eşit oranda ve yeterli düzeyde sulanması adına yapılan izmir damla sulama işlemleri kullanılacak alana göre uygulanır. Manuel sulama uygulamasında hem iş gücü hem personel maliyeti hem de su kullanımı fazladır. Eşit olarak sulama yapılması mümkün değildir.

Bu nedenle bazı alanlara yapılan bilinçsiz sulama sonucu bitki kökleri yanar. Damla sulama tekniği günümüzde sera ve yeşil alanlarda kullanılan, kurak alanlar dışında bitkilerin sürekli canlı kalmasını sağlamak adına kullanılan sulama yöntemidir.

Otomatik Sulama Nasıl Yapılır?

Otomatik sulama sistemleri; peyzaj düzenlemesi yapılmasından sonra uygun yerde konumlandırılır ve aparatları ile su kanalından gerekli suyu özel pompasıyla başlıklara iletir. Bu başlıklar fıskiye göre görür ve ayarlanabilir olduğu için, yeterli su miktarı ayarlanır. Bahçe alanına dönen başlıkları ile eşit miktarda su takviyesi sağlar. Çim alanların düzenli sulanması önemlidir. Sulama sistemlerinin, size sağladığı fayda oldukça fazladır.

Avantajları;

  • Personel maliyeti düşer
  • Su tasarrufu sağlanır
  • Yeşil alan korunur
  • Sürekli bahçe bakımına gerek duyulmaz
  • Yağmurlu havada otomatik olarak çalışmayı durdurur
  • Eşit olarak sulama yapar
  • Fazla sulamanın önüne geçer

Bu avantajlar hem bahçeniz hem de sizin için önemlidir. Otomatik sulama çim alanlara, ağaç ve çalılara uygulanır. Bazı bitkiler ise belirli zaman dilimleri aralığında sulanması gereken bitkilerdir. Bu nedenle damla sulama tekniği sera ve bahçelerde kullanılan bir sulama sistemidir.

İzmir Otomatik Sulama Projelendirme
İzmir Otomatik Sulama Projelendirme

Damla Sulama Sistemleri

Teknolojinin geliştiği günümüzde, insan gücünün yerini özel cihazlar almıştır. Oldukça zahmetli olan bahçe işlerini yapmak için genellikle bahçıvan görevlendirilmekte, ancak tek başına bahçe bakımı için yeterli olmamaktadır. Her ay düzenli maaş verdiğiniz personel için belirli periyotlarda bakım yapılması nedeni ile boşa para harcamaktasınız. Bahçenizin bakımı için her gün çalışma ihtiyacı yoktur.

Otomatik sulama sistemi ile bahçenizin her gün sulama ihtiyacı karşılanırken, budama mevsiminde ve gübreleme zamanında taleplerinizi en uygun çözümlerle, bütçenizi zorlamadan yapıyoruz. Bahçe bakımı tecrübe ve bilgi isteyen önemli bir iştir. Dolayısıyla bu konuda eğitim gören ve tarımcılık sertifikalarına sahip ekip tarafından uyguladığımız peyzaj sonrası bakım hizmetimiz, verim almanızı sağlıyor.

Damla Sulama ile İşgücünden Tasarruf

Damla sulama yöntemi ile iş gücü tasarrufu yapılarak, bütçenizi korursunuz. Daha az maliyet gerektiren damla sulama sistemleri kurulumu bir kez yapılır ve siz her gün kullanırsınız. Kullanımında sizin ya da personelinizin yapması gereken hiçbir işlem yoktur.

Gerekli ayarlamalar yapılarak kurulan sistemler ile tüm işi cihaz yapar. Gerekli su miktarını ayarlama, yağmur yağdığında pasif duruma geçme, su miktarı gibi her detayı damla sulama sistemlerimiz yapıyor.

İzmir Damla Sulama Nasıl Yapılır?
İzmir Damla Sulama Nasıl Yapılır?

Damla Sulama Sistemleri ile Su Tasarrufu

Damla sulama sistemlerinin avantajları arasında su tasarrufu vardır. Çevre dostu uygulamalar arasında olan sulama sistemleri, tasarrufu en önemli kullanım kaynağı olan suyu doğru kullanmanızı sağlar. Bitkilerin kurak alanlarda ve yaz aylarında sulanmaması nasıl zarar veriyorsa, fazla sulanması da zarar veriyor.

Özellikle çim köklerinde biriken suyun toprağın 10 cm derinliğine inmemesi nedeni ile köklerde birikmesine ve köklerin yanmasına sebep olur. Ağaçların ve diğer çiçekli bitkilerin de fazla sulanması, yaprakların yanmasına sebep olur. Sulama belirli saatlerde ve miktarda yapılmalıdır. Toprağın sürekli ve düzenli olarak nemli kalması rulo çim ve çim ekiminde canlı kalması için önemlidir.

İzmir Bahçe Sulama
İzmir Bahçe Sulama

Damla Sulama Sistemleri Nereye Kurulur?

Bahçe içerisindeki su kaynağına yakın noktaya kurularak, diğer aparatların bahçeye orantılı olarak yerleştirilmesi sonucu kullanılır. Belirli noktalara yerleştirilen aparatlar suyun akış kuvvetine uygun ayarlanır. Özel başlıklar ile damla ya da fıskiye başlıkları ile sulama yapılır. Seracılıkta kullanılan damla sulama tekniği, birçok üründen verim alınmasını sağlar.

Damla sulamanın sera alanlarında kullanılmasıyla, iş gücünden ve birçok sistemden tasarruf edilmiştir. Sulama sistemlerimiz, kaliteli ve her alana uyumludur. Düşük maliyet ile yüksek kalite almanız mümkün olur. Yaşam alanınızı güzelleştirmek, doğal ve estetik bir görünüme kavuşturmak için yüksek bütçeler ayırmanıza gerek yok.

Damla Sulama Sistemleri Kullanım Alanları

Damla sulama sistemleri kullanım alanları bahçe olabildiği gibi, tarım arazisi de olabilir. Özellikle düzenli sulama gerektiren tarım arazileri için otomatik sulama, insan gücü yerine kullanılan en etkili yöntemdir.

Sera alanlarında üretilen bitki, sebze ve ürünlerin zarar görmemesi ve yüksek verim alınması adına kurulan damla sulama sistemleri, kullanım kolaylığı sağlar. Yüksek bütçeli ve kurulan alanın çok iyi fizibilite yapılması gereken sera alanları, hava şartlarına ve sulamaya uygun alanlar olmalıdır. Dere yatakları, göl ya da denize yakın alanlarda sulama kaynaktan alınan su ile sağlanır.

Arazilerde ve bahçelerde uygulanan sulama sistemlerimiz, alan büyüklüğüne uygun olarak, uzman ekibimiz ile kurulur. Ayarları ve cihaz bakımları yapılır. Bahçe sulamasında kullanılan bu sistem ile canlı ve verimli bir yeşil alan sağlanır, yeterli sulama bitkilerinizi korur.