7 Icerik Icerik Id 45355680 Big Ana Peyzajpng
Peyzaj Mimarlığı Taban Puanları, Başarı Sıralamaları Ve Kontenjanları 2022 (Son 4 Yıl) 8

Üniversitede peyzaj mimarlığı okumak isteyenler için detaylı bir yazı yazmaya çalıştık umarım beğenirsiniz.

Üniversitelerde peyzaj mimarlığı okumak için öğrencilerin lise bitirme sınavlarında belirli bir puan almaları gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, peyzaj mimarlığı okumak isteyen öğrenciler için ülke genelindeki üniversiteler için taban puanları, başarı sıralamalarını ve kontenjanlarını yayınladı. Dünya genelinde İlk 4 üniversite Gifu Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi, Tokyo Sanat Üniversitesi ve Toho Üniversitesi’dir.

Peyzaj mimarlığı, bahçe tasarımından kamusal alan yaratmaya kadar her şeyi kapsayan geniş ve çeşitli bir alandır. Alanın başarısını sağlamak için birçok üniversite ve meslek kuruluşu baz puanlar, başarı sıralamaları ve kontenjanlar oluşturmuştur. Bu yazımızda 2022 yılı itibari ile çeşitli peyzaj mimarlığı taban puanlarına, başarı sıralamalarına ve kontenjanlarına bakacağız.

Peyzaj mimarlığının nedir?

Peyzaj mimarlığı, doğal ve yapılı çevreleri ve insanların bunları nasıl kullandığını dikkate alan bir tasarım alanıdır. Peyzaj mimarları, küçük bahçelerden büyük parklara ve kamusal alanlara kadar hem işlevsel hem de estetik açıdan hoş mekanlar yaratır. Ayrıca sokak manzaraları ve yeniden geliştirme planları gibi kentsel tasarım projeleri üzerinde de çalışabilirler.

Peyzaj mimarlığı, 1800’lerin başına kadar uzanan nispeten yeni bir alandır. O zamanlar hızla büyüyen şehirlerde yaşam kalitesini iyileştirmenin bir yolu olarak başladı. Günümüzde peyzaj mimarlığı, kırsal alanlardan yoğun kentsel mahallelere kadar her türlü ortamda kullanılmaktadır.

Çoğu peyzaj mimarı profesyonelinin peyzaj mimarlığı veya mühendislik veya mimarlık gibi ilgili bir alanda derecesi vardır.

Peyzaj mimarlığı neden önemlidir?

Peyzaj mimarlığı içinde yaşadığımız dünyayı şekillendirdiği için önemlidir. Peyzaj mimarları parkları, bahçeleri ve diğer kamusal alanları tasarlar. Ayrıca özel evlerde ve işletmelerde de çalışırlar. Güzel ve fonksiyonel mekanlar yaratarak hayatımızı güzelleştirirler.

Peyzaj mimarları da çevrenin korunmasına yardımcı oldukları için önemlidir. Bunu daha az su ve enerji kullanan peyzajlar tasarlayarak yapıyorlar. Ayrıca, yerel ekosistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bölgeye özgü bitkileri de kullanırlar.

Son olarak, peyzaj mimarları insanlara ilham veren mekanlar yaratmaları açısından önemlidir. İyi tasarlanmış bir bahçe sizi mutlu ve rahat hissettirebilir. Güzel bir park, yeni şeyler keşfetmek için ilham almanızı sağlayabilir. Peyzaj mimarlığı, dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için güçlü bir araçtır.

Üniversitelerde Peyzaj mimarlığı bölümü taban puan sistemi nedir ve nasıl belirlenir?

Üniversitelerde peyzaj mimarlığı bölümü taban puan sistemi, bir öğrencinin lisans derecesi için aldığı puan sayısına göre belirlenir. Üniversite ne kadar prestijliyse o kadar fazla puan gerekir. Bu durum sadece peyzaj mimarlığı bölümünü değil, her yıl kabul ettikleri öğrenci sayısına göre sıralanan diğer bölümleri de etkiliyor. İyi bir sıralamayı korumak için, bazı üniversiteler daha düşük notları olan ve daha az puan alan öğrencileri kabul etmeye başvurdu.

Peyzaj mimarlığı için başarı sıralamaları nelerdir?

Peyzaj mimarlığı için en önemli sıralamalardan biri Şanghay Jiao Tong Üniversitesi Dünya Sıralamasıdır. Dünya çapındaki üniversitelerin kapsamlı bir sıralamasıdır. En son sıralama Eylül 2017’de yayınlandı ve peyzaj mimarlığı 151. sırada yer aldı.

Konuya Göre QS Dünya Üniversite Sıralaması da üniversiteleri konu uzmanlıklarına göre sıralar. Bu sıralama sistemi, istihdam edilebilirliğe ve araştırma çıktısına daha fazla önem vermektedir. Peyzaj Mimarlığı dünyada 43. sırada yer almaktadır.

ARWU (Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması) Dünya Sıralamaları, Şanghay Jiao Tong Üniversitesi tarafından oluşturulur ve araştırma çıktısı ve kalitesine odaklanır. Peyzaj Mimarlığı dünyada 116. sırada yer almaktadır.

Son olarak, US News & World Report En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması sadece Amerika Birleşik Devletleri’ni değil, dünyanın her yerinden okulları inceler.

Peyzaj mimarlığı için başarı sıralamaları nasıl belirlenir?

Her dört yılda bir Peyzaj Mimarlığı Kayıt Kurulu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki peyzaj mimarlığı programlarının başarısını sıralayan bir rapor yayınlar. Rapor, farklı puanlar değerinde farklı kriterlere sahip bir puan sistemine dayanmaktadır. Kurul tarafından akredite edilebilmesi için bir programın en az 500 puan alması gerekir.

Şubat 2022’de yayınlanan en son rapor, ülkedeki en iyi 25 programı sıraladı. Berkeley’deki California Üniversitesi 997 puanla ilk sırada yer aldı. İlk beşi tamamlayanlar Cornell Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi ve Rutgers Üniversitesi idi.

Sıralamaları oluşturmak için kurul, yönetim kuruluna kayıtlı mezun sayısı, okul kampüsünün 50 mil yakınında istihdam edilen lisanslı profesyonellerin sayısı ve programın kurul tarafından akredite edilip edilmediği gibi çeşitli kriterlere bakar.

Peyzaj mimarlığının en önemli taban puanlarından bazıları; kazanılan dereceler, elde edilen deneyimler, yayınlanan yayınlar ve meslek kuruluşlarına üyeliktir. Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği (ASLA), artan beceri seviyelerini yansıtan altı farklı üyelik seviyesi geliştirmiştir.

Türkiye’de Peyzaj mimarlığı

Türk hükümeti, ülkenin Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yıllık raporundaki sıralamasını iyileştirmek amacıyla peyzaj mimarlığına yatırım yapma planlarını açıkladı. Açıklama, hükümetin 2014-2022 yılları arasında peyzaj mimarlığı projelerine 1,5 milyar TL bütçe ayıracağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yapıldı.

Bu yatırımın amacı, Türkiye’nin 2022 yılına kadar 61. sıradaki yerini 20. sıraya çıkarmaktır. Bunu başarmak için hükümet, turizm, tarım odaklı farklı peyzaj mimarlığı projeleri için özel kotalar oluşturmayı planlıyor.

Bakan ayrıca, bu projelerin denetlenmesinden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sorumlu olacağını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afet Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Enstitüsü’nün bu peyzajların çevresel yönlerini denetleyeceğini belirtti.