Botanikte bir ağaç, uzun bir sapa veya gövdeye sahip, çoğu türdeki dalları ve yaprakları destekleyen çok yıllık bir bitkidir.

Bazı kullanımlarda, sadece ikincil büyüme gösteren odunsu bitkiler, kereste olarak kullanılabilen bitkiler veya belirli bir yüksekliğin üzerindeki bitkiler de dahil olmak üzere bir ağacın tanımı daha dar olabilir. Daha geniş tanımlarda, uzun avuç içi, ağaç eğrelti otları, muz ve bambular da ağaçtır.

Ağaçlar taksonomik bir grup değildir, ancak güneş ışığına karşı rekabet etmek için diğer bitkilerin üzerine çıkmanın bir yolu olarak bağımsız olarak bir gövdeyi ve dalları geliştiren çeşitli bitki türlerini içerir. Ağaçlar uzun ömürlü olma eğilimindedir, bazıları birkaç bin yaşına ulaşır.

Ağaçlar 370 milyon yıldır varlığını sürdürmektedir. Dünyada 3 trilyondan fazla olgun ağacın olduğu tahmin edilmektedir. 

Bir ağacın tipik olarak gövdeden topraktan desteklenen birçok ikincil dalı vardır. Bu gövde tipik olarak mukavemet için odunsu doku ve ağacın bir bölümünden diğerine malzeme taşımak için vasküler doku içerir.

Çoğu ağaç için koruyucu bir bariyer görevi gören bir kabuk tabakası ile çevrilidir. Yerin altında, kökler dallanır ve geniş bir alana yayılır; ağacı çapalamak ve topraktan nem ve besinleri çıkarmak için kullanılırlar.

Yerin üstünde, dallar daha küçük dallara ve sürgünlere ayrılır. Sürgünler tipik olarak ışık enerjisini yakalayan ve fotosentezle şekere dönüştüren, ağacın büyümesi ve gelişmesi için yiyecek sağlayan yaprakları taşır.

Ağaçlar genellikle tohumlar kullanarak çoğalırlar. Çiçekler ve meyveler bulunabilir, ancak kozalaklı ağaçlar gibi bazı ağaçlarda polen konileri ve tohum konileri bulunur. Avuç içi, muz ve bambu da tohum üretir, ancak ağaç eğrelti otları bunun yerine spor üretir.

Ağaçlar erozyonu azaltmada ve iklimi denetlemede önemli bir rol oynar. Karbondioksiti atmosferden uzaklaştırır ve dokularında büyük miktarda karbon depolarlar. Ağaçlar ve ormanlar birçok hayvan ve bitki türü için bir yaşam alanı sağlar.

Tropik yağmur ormanları dünyadaki en biyolojik çeşitlilik gösteren habitatlardan biridir. Ağaçlar gölge ve barınak, inşaat için kereste, yemek pişirme ve ısıtma için yakıt ve gıda için meyve ve diğer birçok kullanıma sahiptir.

Dünyanın bazı bölgelerinde, tarım için mevcut arazi miktarını artırmak için ağaçlar temizlendiğinden ormanlar daralıyor. Uzun ömürlülükleri ve kullanışlılıkları nedeniyle, ağaçlar her zaman çeşitli kültürlerde kutsal korular ile saygı görmüştür ve dünyanın mitolojilerinin çoğunda rol oynarlar.