Çok güzel bir çim istiyorsanız, ancak çim satın alma masrafını istemiyorsanız, tohumdan yaratmayı deneyin. Çim tohumu en iyi yaz sonundan sonbahar ortasına ekilir; yabani otlardan daha az rekabet vardır ve toprak ılıktır ve yağmurdan nemlidir. Tohumların çimlenmesi için mükemmeldir.

Sonbaharda ekim fırsatını kaçırırsanız, ilkbaharın ortasında deneyin, ancak sadece yeni çimlere bol su verebiliyorsanız. Yaz aylarında ekim yapmaya çalışmayın – çimin büzülmesini ve ölmesini önlemek için yeterli suyu vermeniz olası değildir.

Tohum kullanmanın çim üzerinde birçok avantajı vardır. Maliyet dışında, birçok farklı karışım mevcuttur ve tohumlar eğimler ve köşeler gibi daha zor bölgeler için daha iyidir.

Tohum seçimi

Bahçeniz için uygun bir tohum karışımı satın alın. Birçok tedarikçinin kuraklık, gölge veya ince bir süs çimi için karışımlar dahil olmak üzere geniş bir yelpazesi vardır. Çoğu bahçede çavdar otu içeren dayanıklı bir aile çim karışımı uygun olacaktır.

Toprak hazırlığı

Eski çimleri sıyırıp, büyük taşları ve yabancı otları çıkararak ve ardından kabaca tesviye ederek toprağı hazırlayın.
İnce bir yüzey bırakmak için sitenin üzerine çatal ve tırmık seviyesi.
Toprağı yürüterek, topuklarınıza ağırlık koyarak tekrar tırmıklayın.
Tohumun ekilmesinden iki veya üç gün önce, granül bir gübre içinde hafifçe tırmıklayın.

Tohum nasıl ekilir

Dikilecek alanı metrekare olarak işaretlemek için bastonları kullanın.
Tohumları karıştırmak için kutuyu sallayın.
İyi bir kural, tohumu metrekare başına 50g (veya paket üzerinde söylediği oranda) yaymaktır. Her metrekareyi bir konteynere kaplayacak şekilde tohumu tartın ve dışarıdaki seviyeyi bir kılavuz olarak hareket etmek için işaretleyin.
Her 50g’yi ikiye bölün ve bir kare boyunca bir yönde tohumu dağıtın ve gerisini ters yönde yayın.
Ekimden sonra, alan ve su üzerinde hafifçe tırmıklayın.
tamamlayıcı tedavi Üzerine ekilen meyve ağını gererek yeni ekilen tohumu kuşlardan koruyun.

Ayrıca, insanların toprak boyunca yürümesini önlemek için bölgeyi ip ve bastonlarla kordon altına almaya değer.
Fideler kuraklığa karşı hassastır, bu nedenle kuru büyüler sırasında onları sulayın. Parmaklarınızı içine iterek toprağınızı düzenli olarak test edin.
Dikkatlice elle ot, çiçek açmadan önce herhangi bir yabani ot çıkarmadan. Çim büyümeye devam ettikçe, yabani ot büyümesini bastırır.
Yeni çim 5 cm (2 inç) yüksek olduğunda, bir döner biçme makinesi ile 2.5 cm (1 inç) kesin. Küpürleri dikkatlice tırmıklayın. Bunu sonraki dört kesim için yapın.