Bahçenizi korumak için mutlaka sırtınızı zorlamanız gerekmez. Sulama kutusunu kullanmak zorunda kalmamak için başka çözümler de vardır. Sulama ekipmanınız gömülü olsun veya olmasın, döner veya bir damla sistemi olsun, otomatik sulama birçok bahçenin bir özelliği haline geldi ve birçok şekilde kullanılabilir. Sizinkini nasıl seçmelisiniz?

Budanmış ve kesilmiş, ekilmiş, tohum ekmiş ve bahçenizi (veya bir profesyonel çağırmışsınız) düzenlediniz, terasınızı döşedim ve yüzme havuzunuzu tekrar hizmete soktunuz. Şimdi tek yapmanız gereken o güneşli günlerin tadını çıkarmak… Pek değil! Bir bahçedeki en büyük problem, onu biçmek zorunda kalmadan, sulamaktır.

Neyse ki, otomatik sulama sistemleri amatör bir bahçıvanın günlük görevlerini büyük ölçüde kolaylaştırır. Her bir çiçek yatağını sulamak, sulama kabı kullanmak ya da tatildeyken komşularınızdan bitkilerinizi sulamasını istemek için gerekli günler… Çevre dostu ve ekonomik, su faturanızı% 50 oranında azaltabilir. Otomatik sprinkler sistemleri her türlü bahçeye uyarlanabilen sistemler sunar: sebze bahçeleri, çiçek tarhları, yeni çimler, vb.

Yeraltı sistemleri, damla sulama veya döner sprinkler sistemleri, hepsi en yeni akıllı modeller de dahil olmak üzere belirli gereksinimlere iyi uyum sağlar. Sistemlerden hangisi ihtiyaçlarınızı karşılıyor?

Yeraltı sulama sistemi

Nasıl çalışır?

Yeraltı sulama sistemi büyük ölçüde geniş yüzey alanına sahip bahçeler için tavsiye edilir. Bir yeraltı boru ağı, tüm alana dağıtılan çıkışları sulamak için tedarik eder ve kullanıcının bir sulama cihazının zamanını, frekansını ve süresini ayarlamasını sağlayan bir kontrolöre bağlanır. Bu dahili yağmurlama sistemi tamamen görünmezdir ve ev sahibinin mükemmel bir estetik bahçeye sahip olmasını sağlar. Ayrıca profesyonel verimliliği ile tanınır. Ancak, dikkatli olun çünkü bu tür bir sistemi seçerken bir takım dezavantajlar vardır.

Nasıl kurulur?

Şüphesiz, kurulumu en karmaşık olanıdır. “Çok az sayıda konut bahçıvanı bu tip sistemi tek başına kurabiliyor. Hiçbir şeyin hasar görmediğinden emin olmak için bir profesyonel çağırmanız daha iyi ”dedi. Bu tür bir kurulum önceden yapılması gereken çok sayıda çalışmayı gerektirir: girişindeki su basıncının ölçülmesi, doğru çıkış türünün seçilmesi, verimli bir yerleşim düzeni seçilmesi… Ayrıca, yeraltı sisteminin adından da anlaşılacağı gibi yerin altına gömüldü. Boruların döşenmesi için hendekler kazılmalıdır. Örneğin, kaçaklar gibi başladıktan sonra hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için iyi yönetilmesi gereken çok zor aşamalar vardır.

Yüzey sulama sistemleri

Nasıl çalışır?

Yağmurlama sistemleri ailesi içinde, “salınım” olarak bilinen yüzey yağmurlama sistemleri de bulunmaktadır. Bu tür bir sistem özellikle küçük yüzey alanları için uygundur. Döner veya lokalize, otomatik yüzey serpme düşük veya yüksek basınçta çalışır ve yeraltı modeliyle aynı şekilde programlanabilir. Tam olarak sağduyulu değildir ve bu tip sulamanın ana dezavantajı çok çekici olmamasıdır. Genellikle plastikten yapılır ve birçok bağlantı içerir, ayrıca sızıntılar da gelişebilir.

Nasıl kurulur?

Yeraltı yağmurlama sistemlerine göre daha ucuzdur, ayrıca kurulumu daha kolaydır. Bu durumda, boru ağı basitçe zemine yerleştirilir ve gerektiğinde çıkarılabilir.

Tasarruf etmek için, devamsızlığınız sırasında kurulumları yönetmek üzere bir denetleyici satın almayı planlayın. Doğrudan musluğa bağlı ve pille çalışır, kullanıcının normal programlara göre seçilen süreleri (haftanın günleri) ve sulama zamanlarını seçmesini sağlar.

Döner jet sulama sistemi

 Nasıl çalışır?

Her şeyden önce çimler ve bazı çiçek tarhları için tavsiye edilen döner fıskiyeler 150 m’ye kadar küçük yüzey alanlarını kaplayabilir. Ucuz olması, ev kullanıcıları arasında en popüler olan sistemlerden biridir.

Nasıl kurulur?

Döner sprinkler, su basıncı altında dönen iki veya üç yatay kolla donatılmıştır. Bazı modeller yere serilirken, diğerleri kazık veya tripodlar üzerine kaldırılır. Kurulumu çok kolaydır, su girişindeki basit bağlantılar ve bu tür hareketli sprinklerin düzgün çalışması için gereken bir kontrol cihazı vardır. Dikkat! Kötü ayarlanmışsa, çimlerinizi hızla sulayabilir.

Damla sulama veya lokal yağmurlama

Nasıl çalışır?

Ultra hassas sulama için, damla sulama sistemi veya mikro delikli sulama borusu en verimlidir. Özellikle sebze bahçeleri, çitler veya çiçek tarhları için tavsiye edilir. Su, küçük deliklerle delikli borulardan bitkilerin köklerine doğru yavaşça damlar. Sadece gerekli olan bitkiyi sular. Kesinlikle hepsinin en ekonomik sistemidir. Bu size fazlasıyla yardımcı olacaktır. En avantajlı sulama yöntemidir.