Oyun alanı, oyun parkı veya oyun alanı, çocukların burada oynaması için özel olarak tasarlanmış bir yerdir. Genellikle dışarıda. Bir oyun alanı genellikle çocuklar için tasarlanmış olsa da, bazıları diğer yaş gruplarını veya engelli kişileri hedefler. Bir oyun alanı belirli bir yaşın altındaki çocukları hariç tutabilir.

Modern oyun alanlarında çoğu zaman çocukların fiziksel koordinasyonu geliştirmelerine yardımcı olan tahterevalli, atlıkarınca, salıncak seti, kaydırak, orman spor salonu, çene çubukları, kum havuzu, bahar binicisi, trapez halkaları, tiyatrolar ve labirentler gibi eğlence ekipmanlarına sahiptir. , güç ve esnekliğin yanı sıra rekreasyon ve eğlence sağlamak ve sosyal ve duygusal gelişimi desteklemek. Modern oyun alanlarında yaygın olan, birçok farklı ekipmanı birbirine bağlayan oyun yapılarıdır.

Oyun alanlarında ayrıca, bir beyzbol elması, bir paten arenası, bir basketbol sahası veya bir tether topu gibi yetişkin sporlarının gayri resmi oyunlarını oynamak için olanaklar vardır.

Parklar, okullar, çocuk bakım tesisleri, kurumlar, birden fazla aile konutu, restoranlar, tatil köyleri ve eğlence gelişmeleri ve diğer kamusal kullanım alanlarının oyun alanlarında kurulu kamu oyun alanı ekipmanları.

Oyun alanı adı verilen bir oyun alanı, doğal bir ortamda oynamak için güvenli bir ortam sağlamak üzere tasarlanmıştır.