Doğal Taş Bahçesi | Renk ve Doku Sunar
 

Doğal taş gibi bir bahçenin yeşilliklerini ve çiçeklerini hiçbir şey tamamlamaz. Kontrast dokuları ve renkleri, çevre ile harmanlanırken ilgi çekiyor. Ve insan yapımı ürünlerin aksine, yüzlerce yıl sürebilir.

Bir bahçede taş kullanma olanakları, taşların kendisi kadar değişir. İşte birçoğu basit uygulanabilen birkaç popüler fikir.

Doğal hafif ponza peyzaj taş. İzmir Peyzaj

Yollar ve Sınırlar

Basamak taşları gözü ve ayağı ön girişinize veya bahçenizde dolambaçlı bir yolculuk boyunca yönlendirir. Kaldırım taşı, kumtaşı ve kuvarsit doğal olarak yol döşemek için iyi çalışan plaka benzeri parçalara ayrılır. Daha resmi bir görünüm vermek için ince ve düz olacak şekilde öğütülmüş taşları veya üstte ve altta biraz düz olan öğütülmemiş taşları kullanabilirsiniz.

Tanımlamak ve görsel ilgi eklemek için onları bir dikim grubunun sınırlarının etrafına yerleştirin. Taş ile Peyzaj yazarı Pat Sagui, taşların yanındaki bitkilerin sınırın aşırı büyümemesi ve gizlenmemesi için sert bir şekilde kesilebildiğinden emin olun.

Aksan Kayaları

Kayalar bir bahçede harika açıklamalar yaparlar ve yerel olarak tedarik edilirlerse, yaşadığınız bölgenin coğrafyasını yansıtırlar. Ponza taşı ülke çapında bir distribütörü olan Featherock’un satış ve pazarlama müdürü Olivia Nicholson “Büyük açıklama parçaları çok modaya uygun” dedi.

İlham almak için bir Japon bahçesini ziyaret edin veya resimlere bakın – Japonlar taş ustalarıdır. Doğal olarak hafif ponza taşı kullanmıyorsanız, taşınması neredeyse imkansız olacak ağır bir kaya takmadan önce bahçenizi planladığınızdan emin olun.

Çeşmeler, Banklar ve Heykeller

Çeşmeler taş için klasik bir kullanımdır. “Taş ve suyu birleştirmek medeniyet kadar eskidir,” dedi Sagui.

Şelaleler için kullanılacak en iyi taş granittir, dedi.

Sıcak bir iklimde bile, granit en iyi sonucu verir, çünkü kalsiyum veya kireç birikimini gidermek için asitle yıkayabilirsiniz. Bunu daha gözenekli bir malzeme ile denerseniz, “onu bir Alka Seltzer gibi çözecektir” diyor, çeşmeleri çatlamış veya aşınmış insanlardan her yıl düzinelerce çağrı alan Ripley.

Taş bankları da popülerdir ve yine bazalt başka bir seçenek olsa da Ripley granit önerir. Toprak rengi, günlük kabin tarzı evler veya Japon bahçeleri ile iyi gider.

Heykeller bahçeye ilgi katar ve bir çeşme olarak da ikiye katlanabilir – örneğin, taş figürün tuttuğu bir sürahiye bir delik açabilirsiniz. Bunun gibi az miktarda su için, onu toplamak için bir havuza ihtiyacınız yoktur, sadece devridaim yapmak için bir çakıl yatağının altında bir pompaya ihtiyacınız vardır.

  •  

Kuru Akarsu Yatağı veya Köprü

Mülkünüzün bir akışı yoksa, ancak olmasını istiyorsanız, mevsimlik bir dereyi taklit eden bir “kuru dere yatağı” oluşturmak için taş döşemeyi düşünün. Alternatif olarak, bahçenizde can sıkıcı bir mevsimsel ıslak nokta varsa, üzerinde taş bir “köprü” oluşturabilirsiniz. Sagui, “Bir trafik sorununu çözüyor, ancak manzaraya entegre edildi” dedi..

Ekici veya Ateş taşı

Bir avlu veya veranda için eşsiz bir ekici olmak için büyük bir taş oyulabilir. İçi boş bir kaya da merkezde delinebilir ve çarpıcı bir açık şömine veya “ateş kaya” oluşturmak için gazla borulanabilir.

lav taşı cürüf

İstinat duvarı

istinat duvarı

Taş istinat duvarı, bir yamaçta erozyonu önlemek için zarif ve güzel bir yoldur. Do-it-yourselfer için, Dengarden’in bu ayrıntılı makalesi ve videosu da dahil olmak üzere çevrimiçi olarak birçok kaynak var. Duvar dikkatlice planlanmalıdır. Yüksekliğin her ayağı için eğime doğru en az iki inç açmanız gerekir. Sagui, üç metre yüksekliğinde bir duvar inşa etmeyi planlıyorsanız, profesyonel çağırmak muhtemelen iyi bir fikirdir.

Bir duvar inşa etmeden önce toprak türünüzü bilmeniz gerekir. Islak toprağınız varsa ve sert donmaya maruz kalan bir bölgede yaşıyorsanız, temeli ayarlamak için don çizgisinin dört ayak altında kazmanız gerekebilir. Sıcak ve kuru bir iklimde yaşıyorsanız, duvarın yüksekliğine ve taşın ağırlığına bağlı olarak yeraltına gitmeniz gerekmeyebilir.

Harçsız bir duvar inşa etmek 21. yüzyılda karşı sezgisel görünmesine rağmen, taşla gitmenin yolu budur. Sagui, havanın esnek olmadığını ve kış havalarında çatlamasını sağlayarak istikrarı etkilediğini söyledi. Buna karşılık, basit yığılmış taş duvarlar yüzyıllarca sürebilir.

Taşınızı Seçmek

Peyzaj için taş seçimi estetik bir karardır. Birçok insan doğal taş s ile karıştırmak için seçin