Peyzajınızı tasarlarken, ikliminizde ve toprak tipinizde gelişecek bitkileri seçmek önemlidir. Ayrıca bahçenizin boyutunu ve şeklini ve aldığı güneş ışığı miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Peyzajınızı planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç bitki türü:

1. ÇALILAR

Çalılar, bordürler veya çitler için mükemmel bir seçimdir ve çeşitli şekil ve boyutlarda gelirler. Bazı çalılar her zaman yeşildir, yani tüm yıl boyunca yapraklarını tutarlar, diğerleri ise yaprak dökendir, yani kışın yapraklarını kaybederler.

Çalılar (Şimşir)

2. ÇİÇEKLER

Çiçekler herhangi bir peyzaj tasarımına renk ve güzellik katabilir. Birçok farklı çiçek türü vardır ve yılın farklı zamanlarında çiçek açanları seçebilirsiniz, böylece her zaman çiçek açan bir şeyiniz olur.

Çiçekler

3. ÇOK YILLIK BİTKİLER

Çok yıllık bitkiler aynı yerde uzun süre kalan bitkilerdir. Peyzajınıza renk ve doku eklemek için harikalar.

Çok yıllık bitkiler

4. AĞAÇLAR

Ağaçlar mahremiyet ve gölge sağlar, ancak kurulumu ağır veya pahalı olabilir.,

Ağaçlar

5. YER ÖRTÜCÜLER

Yer örtücüler, yeraltında yetişen ve herhangi bir peyzaj alanına dikilebilen az bakım gerektiren çiçeklerdir.

Yer Örtücüler

6. MEYVELER

Bazı meyveler yenilebilirken diğerleri vahşi yaşamı çekmek için kullanılır.

SEÇERKEN BİTKİNİN BOYUTUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAYI UNUTMAYIN

Birçok kişi, olgunluğa ulaştığında bitkinin büyüklüğünü düşünmeden peyzaj tasarımları için bitkileri seçer. Sahip olduğunuz alana sığacak ve alanı çok fazla yeşillik veya çiçek ile boğmayacak bitkileri seçmek önemlidir. Sütunlu krep mersin çeşitleri gibi bazı bitkiler nispeten küçük kalırken, bazı bambu türleri gibi diğerleri oldukça büyüyebilir. Peyzajınız için seçmeden önce bir bitkinin olgun boyutunu dikkate aldığınızdan emin olun.

ALACAKLARI GÜNEŞ MİKTARINDA GELİŞECEK BİTKİLERİ SEÇİN

Peyzaj tasarımınızı planlarken, alacakları güneş miktarında gelişecek bitkileri seçmek önemlidir. Çok fazla güneş, az güneş kadar zararlı olabilir, bu nedenle kendi ikliminizde gelişecek bitkileri seçmek çok önemlidir.

Çok fazla güneş ışığı alan bir bölgede yaşıyorsanız, tam güneşe ihtiyaç duyan bitkileri arayın. Bu bitkiler tipik olarak geniş yapraklara sahiptir ve uzar, böylece ısı ve ışıkla en iyi şekilde başa çıkabilirler. Bazı iyi seçenekler arasında agave, aloe vera, kızamık, begonvil, kaktüs, California haşhaşı ve mercan çanları bulunur.

Orta derecede güneş ışığınız varsa, kısmi güneşe ihtiyaç duyan bitkileri seçebilirsiniz. Bu bitkiler tipik olarak daha küçük yapraklara sahiptir ve tam güneşe ihtiyaç duyan bitkilerden daha kompakt büyürler.

SAHİP OLDUĞUNUZ TOPRAK TÜRÜNDE GELİŞECEK BİTKİLERİ SEÇİN

Peyzaj tasarımı söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biri sahip olduğunuz toprak türüdür. Farklı bitkiler farklı toprak türlerinde gelişir, bu nedenle sahip olduğunuz toprak türünde büyüyecek bitkileri seçmek önemlidir.

Örneğin kumlu bir toprağınız varsa, kuru koşullara toleranslı bitkileri seçmek isteyeceksiniz. Öte yandan killi toprağınız varsa, ıslak koşullara toleranslı bitkileri seçmek isteyeceksiniz.

Ayrıca, belirli bitki türleri için daha misafirperver hale getirmek için toprağınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin, toprağınız çok kumluysa, daha verimli hale getirmek için kompost veya gübre gibi organik maddeler ekleyebilirsiniz. Toprağınız çok killiyse, gevşetmek için kum veya çakıl ekleyebilirsiniz.

ALACAKLARI SU MİKTARI İLE GELİŞECEK BİTKİLER SEÇİN

Peyzaj tasarımınız için bitki seçerken, ne kadar su alacaklarını düşünmeniz gerekir. Kaktüsler gibi bazı bitkiler kuru koşullarda gelişirken, impatiens gibi diğerleri düzenli sulamaya ihtiyaç duyar.

Ilıman yağışlı bir iklimde yaşıyorsanız, ara sıra sulama gerektiren bitkileri seçebilirsiniz. Kuru bir iklimde veya yağışın az olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, sık sulama gerektirmeyen bitkileri seçmeniz gerekecektir.

Kuraklığa dayanıklı bitkileri de seçebilirsiniz. Bu bitkiler az su bulunan bölgelerde büyümeye adapte olmuşlardır ve uzun kuraklık dönemlerinde hayatta kalabilirler. Kuraklığa dayanıklı bitkiler arasında avize, agav ve Kaliforniya yerli bitkileri bulunur.

BAKIMI KOLAY BİTKİLER SEÇİN

Peyzaj söz konusu olduğunda, bakımı kolay bitkiler birinci öncelik olmalıdır. Birçok ev sahibi, çok fazla bakım ve bakım gerektiren bitkileri seçer, ancak bu, hızla bunaltıcı ve pahalı hale gelebilir. Az bakım gerektiren ve çeşitli iklimlerde gelişebilen çok sayıda bitki vardır.

Bakımı kolay bitkiler bulmanın bir yolu, bölgenize özgü bitkileri aramaktır. Bu bitkiler bölgenizdeki iklim ve toprak koşullarına uyum sağlamıştır ve fazla bakım gerektirmez. Kuraklığa dayanıklı, yani hayatta kalmak için çok suya ihtiyaç duymayan bitkileri de seçebilirsiniz.

Peyzaj tasarımınız için hangi bitkilerin en iyi olduğundan emin değilseniz, bir profesyonele danışın. Hem güzel hem de bakımı kolay bitkiler önerebilecekler.

https://www.instagram.com/p/Cj8Gl6BN6WP/