Ağaçlık alanların çoğalması, çevre düzenlemesinde önemli bir yer tutar. Peyzaj ve açık alan çevre düzenlemesinde kullanılan malzemeler arasında izmir ağaç kullanılır. Ağaçların azaldığı ve yeşil alana karşı duyulan özlem, bahçe düzenlemesinde ağaç kullanımını gerektirmiştir. Birbirinden farklı ağaçlar ile kendi ormanınızı yaratabiliyorsunuz. Tohumlama, fidan ve dikilebilir ağaçlardan tercih edebilirsiniz. Kullanım amacına uygun olarak meyve, kozalaklı ya da diğer ağaç türlerinden bahçenize uygulayabiliyoruz. Ağaçlık alan oluşturmak adına alan büyüklüğüne bakarak, kullanılacak ağaçları belirliyoruz. Talebinize uygun olarak kullanılan ağaçları, arazi, arsa, bağ ve bahçe alanlarınızda da kullanabiliyorsunuz.

İzmir Ağaç Türleri Çeşitleri
İzmir Ağaç Türleri Çeşitleri

Ağaç Türleri

Ağaç kullanımını saksı içerisinde yapabildiğiniz gibi ekim işlemi ile ağaçlık alan şeklinde kullanabilmeniz mümkün. Projenize uygun olarak düzenlenen ağaçlık alanlarınıza pergolalar uyguluyor ve ağaçların arasından sizlere yeşil bir tünel yapıyoruz.

Yürüyüş yolunuza uygun olarak düzenleme yaparak, dilerseniz meyve ağaçlarınızı diğer bitkilerden ayrı bir alana uyguluyoruz. Yaşam alanınızı siz tasarlayabiliyorsunuz. Peyzaj düzenlemesi hizmetimizde önemli olan, sizlerin yaşam alanınızda mutlu ve huzurlu hissetmenizdir.

İzmir Ağaç Satışı
İzmir Ağaç Satışı

Ağaç Kullanım Alanları

Ağaçlandırma; gelecek nesillere bırakılabilecek en önemli uygulamadır. Uzun yıllar hayatta kalabilen ve çiçeklerini, meyvelerini durmadan insanlığa sunan, oksijen kaynağımız olan ağaçlar, peyzaj düzenlemesinde olması gereken işlemlerdir. Ağaçlandırma işlemimizi arsanıza, arazinize ve bahçenize uyguluyoruz. Ağaç dikim işlemi sonrası gerekli bakımların yapılması, verim alabilmeniz adına önemlidir.

Dikilecek toprak yapısı, budama zamanı ve ilaçlama gibi hayati işlemlerin uygulanması, ağaçlık alanınız için önemlidir. Ağaçlar uzayan ve bodur ağaçlar olarak kullanılabilir. Dilerseniz bahçenize meyve ağaçları, sebze bitkileri oluşturuyor ve size doğadan bir kesit sunuyoruz.

Dalından koparacağınız meyvelerin olduğu bir bahçeye sahip olmanız sizi doğaya daha fazla yakınlaştırır. Diğer ağaç türleri ise palmiye, çam ağacı ve kavak ağacı gibi uzun yıllar kullanılan ağaç türleridir.

İzmir Ağaç Latinceleri
İzmir Ağaç Latinceleri

Neden Ağaç Kullanılır?

Ağaç kullanımı ve yararları oldukça fazladır. Toprakla bütünleşmesi, zamanla kök salması ve uzun yıllar dayanması gibi özelliklere sahip olan ağaçlar, bulunduğunuz alanda temiz bir hava almanızı sağlar.

Hava kirliliği, çevre kirliliği, sanayileşme nedeni ile oksijen azalmaya başlamıştır. Oksijenin azaldığı alanlarda ise bireylerin mutsuz olduğu bilinen gerçekler arasındadır. İş yaşantısının, bulunduğunuz alana sizi bağlaması ve doğaya sadece tatillerde ulaşabilmeniz ise yaşam kaliteniz için yeterli olmaz.

Ağaç kullanımında;

  • Oksijen çoğalır
  • Erozyonu önler
  • Organik meyve oluşur
  • Havayı temizler
  • Doğa alanı fazlalaşır

Ağaç kullanımının insanlığa ve çevreye faydası uzun yıllar sürer, nesilden nesile çoğalır. Peyzaj alanında yapılan uygulamalarsa özellikle büyük alana sahip toprak alanlarda kullanımı oldukça müsaittir. Ağaç büyümesi fidan olarak başlar ve her ağaç belirli sürede farklı uzunluklara ulaşır.

Büyüyen ağaçlarda belirli dönemlerde budama yapılmalıdır. Aynı zamanda toprağa yapılan gübreleme ile daha sağlıklı büyüyen ağaçlar, uzun yıllar dayanıklı olur. Sulama işleminde ise otomatik sulama ya da sera alanlarınıza yapılan damla sulama ile yeşil alanınız korunur.

Ağaç ve Pergolalar

Ağaçların bulunduğu alanlarda kullanılan pergolalar, bulunduğu ortama düzen ve farklı bir estetik katar. Ağaçlandırma yapılırken belirli düzene uygun olarak dikin işlemi yapılır. Pergolanın üst bölmesindeki yatay ve dikey sütunlar sayesinde ağaç yaprakları zamanla pergola üst bölmesini kapatır ve gölge görevi üstlenir.

Yeşil alanınızda ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bahçe aydınlatmamız sayesinde bahçenizin her alanı aydınlanır ve güvenli olarak dilediğiniz alanda vakit geçirebilirsiniz. Bahçenizi sınırlandırmak adına uyguladığımız çitler ise alanınızı dışarıdan bağımsız hale getirir.

Ağaç ve Çalılar

Ağaçlık alanlarda kullandığımız renkli çalılar ile doğada bulunmanın keyfini çıkaracaksınız. Doğal alanda vakit geçirmek sizleri mutlu edecek. Yaşam kalitesi; bireylerin yaşadığı alandan mutlu olması anlamına gelir.

Betonlaşmanın yoğun olduğu şehir merkezlerinde uygulanan çevre düzenlemeleri, insanların daha keyifli yaşamaları adına çok önemlidir. Temiz havaya ihtiyaç duyulması, ağaçların her geçen zaman azalması bu konuda daha hızlı bir müdahale gerektirmektedir. Doğaya göç oranının artması nedeniyle, yeni yapılaşmalarda peyzaj düzenlemesi vazgeçilmez hale gelmiştir.

İzmir Ağaç Budama Uygulamaları
İzmir Ağaç Budama Uygulamaları

Ağaçlar ve Doğal Taşlar

Ağaçların saksı ve dikim olarak kullanılması sonucu, doğal taşlar yeşil alanlara uyarlanmış ve estetik bir görüntü oluşturulmuştur. Ağaçların ve bitkilerin olduğu alanlarda kullandığımız doğal taşlar, bu alanları yabani otların çıkmasına karşı korumaktadır. Ağaçların sınırlarını belirlemede, yürüyüş yolu ile diğer bitki ve çimlere zarar vermemek adına doğal taşlar kullanılmaktadır. Ağaç uygulaması bahçe alanları dışında kurum açık alanlarında da kullanılmaktadır.

Kamuya açık alanların bahçe düzenlemelerinde kullanılan ağaçlar ve erozyona müsait alanlarda talep edilen ağaçlar peyzaj düzenlemesinde uygulanan işlemler arasındadır. Ağaçların sel baskınlarını engelleme konusunda ki görevi de unutulmamalıdır. Yağış alan bölgelerde gerçekleştirdiğimiz uygulamalarda doğaya faydalı olan ağaçlandırma uygulamamız ile daha faydalı bir proje gerçekleştirilir.

Uygulanacak alanın büyüklüğüne göre kullanılacak olan ağaçlar belirlenir. Ağaç bakımı ise belirli dönemlerde periyodik bakım ile yapılır. Budama zamanlarında ilaçlama, budama ve gerekli bakımları yapılır, toprak olarak gübreleme yapılarak, ağaçların besin değerlerini alması sağlanır.