Çalı kullanımı bahçe düzenlemesinde, uygun izmir çalı fiyatları ile oldukça fazla uygulama alanına sahiptir. Peyzaj projelerimizde çiçekli çalılar ya da yapraklı çalılar kullanmaktayız. Fazla sulama ihtiyacı olmayan bu bitki türünün farklı renklerde açan çiçekleri, hava koşullarına olan dayanıklı yapısı ve şekil verilebilen sert özelliği ile tercihler arasında yer alıyor. Birçok kurum bahçe düzenlemesinde yuvarlak kesim, kare ya da dikdörtgen formda kullanılabilir.

Bahçe Düzenlemesinde Çalı Kullanımı

Bahçe düzenlemesinde projelerimiz arasında genellikle yürüyüş yollarına, ağaçların aralarına, saksı ya da farklı noktalara konumlandırarak farklı bir görünüm sağlıyoruz. Renkli çiçekleri ile bulunduğu alana güzellik katan çalılar farklı boyutlarda bulunmaktadır.

Hasta Bahçesinde Çalı Kullanımı

Hastane geçiş alanlarında kullanılan çalıları saksılar içerisinde ya da geçiş alanında kullanmaktayız. Aydınlatma kullanımı, farklı şekilleri ile bulunduğu ortama şıklık katan çalılar çiçeksiz olarak da tercih edilmektedir. Etli yaprakları sağlam ve dolgun bir görünüm sergiliyor.

Neden Çalı Tercih Edilir?

Çalı kullanımında bazı özel sebepler olabilir. Bitkiler kullanım alanına göre şekillenir. Peyzaj düzenlemesinde özellikle dikkat ettiğimiz durum toprak ve sulama imkânıdır. Çalıların kullanımında ise faydaları bulunuyor.

Bunlar;

  • Fazla sulama gerektirmez.
  • Özel şekillerde form verilebilir.
  • Dayanıklıdır.
  • Her mevsim canlı kalır.
  • Etli yaprakları boş alanları doldurur.
  • Farklı boyutları birçok alanda kullanım sağlar.

Bu özelliklere sahip olan çalılar özellikle sulama olmayan alanlarda kullanılır. Bitkilerin rutin su ihtiyacı bazı alanlarda her bitkinin yetişmemesine sebep oluyor. Bu durumda çalı alternatif bitkiler arasında kullanılmaktadır.

Çalı Fiyatları

Çalı kullanımında boyutları, çalı çeşitleri ve kullanım adetine göre fiyatlandırma yapıyoruz. Bahçenize uyguladığımız peyzaj çalışmamızda çalı talebinizi belirtmeniz halinde projede bulunmuyorsa yer verilebilir. Bazı bitkiler müşteri talebine uygun olarak belirlenmektedir. Çalıların birbirinden farklı renkte çiçekli çeşitleri özellikle tercih edilen bitkiler arasında yer almasını sağlıyor.

Kullanılan çalılar yürüyüş alanlarında geçiş bitkisi olarak kullanılabiliyor. Bazı alanlarda yatay olarak kullanılan çalılar bariyer görevine sahip oluyor. Peyzaj bordür ve ayraçlar yerine bazı noktalara bodur çalılar uygulanabiliyor. Peyzaj alanında her ayrıntı ayrı olarak incelenebilmelidir. Bu noktada karışıklık değil, düzen ve proje önemlidir.