Bahçe düzenlemesinde kullandığımız izmir çalı dayanıklı ve odunsu yapısıyla bahçenize uzun süreli bir estetik görünüm sağlar. Çok yıllık olan çalılar odunsu bitkiler grubunda yer alır. Kullandığımız çalıların yükseklikleri budama ve düzenleme teknikleriyle istenilen formda sunulur. Yapraklarını döken çalılar olduğu gibi yaprak dökmeyen çalılarda kullanım yerine uygun olarak tasarlanır. Çalılar renkli çiçekleri ile bulunduğu alana güzellik katar.

İzmir Çalı
İzmir Çalı

Çalıların Kullanımı

Çalılar bahçe içerisinde ağaçların bulunduğu alanlara, yürüyüş yolu kenarlarına ve oyun park alanlarına uygulanabilir. İstenilen yüksekliklerde kullanılabilir. Bahçe düzenlemesi olarak kamuya açık alanlarda da yoğun talep gören bitkiler arasındadır. Sağlam ve dayanıklı yapısı ile tüm hava koşullarına uyum sağlar.

Çalı kullanımı için peyzaj yapılacak alan belirlenir ve proje belirlenir. Çim alanlarda görmeye alışkın olduğunuz çalılar özenle toprakla buluşturulur. Dayanıklı yapısı ile lavanta, gül ve daha birçok çiçeğe sahip çalılar bazen daha kısa ve sadece yapraklardan oluşabilir.

Çalı Kullanım Alanları

Çalı hava şartlarına olan uyumu nedeniyle birçok alanda tercih edilir. Şekil verilmesi kolay olan bu odunsu bitki, çevre estetiği bakımından talep görmektedir. Kullanım alanları oldukça geniş olup, dilediğiniz alanlarda kullanmanız mümkündür. Yürüyüş yolları kenarlarında da düzenli ve estetik duruşu ile beğeni toplar.

Kullanım alanları;

 • Hastane bahçesi
 • Evinizin bahçesi
 • Tesisler
 • Açık havuzlar
 • Oteller
 • Fabrika bahçeleri
 • Kamuya açık alanlar

Daha birçok alanda çalı kullanımı yaygındır. Bahçenizde kullanabileceğiniz ve yeşil alanın tamamlayıcısı bitkiler arasında olan çalılar, özel budama tekniği ile daire ya da farklı geometrik şekillerde kullanılabilir. Uzaması halinde belirli periyotlarda bakımı yapılmalıdır.

İzmir Peyzaj Çalışmaları
İzmir Peyzaj Çalışmaları

Otellerde Çalı Kullanımı

Otel gibi konaklama hizmeti veren işletme ve tesisler özellikle peyzaj konusunda yoğun talep gösteren işletmeler arasında yer alır. Otel bahçesi ve açık alan mekanlarında çevre düzenlemesi büyük bir öneme sahiptir.

Konaklama olarak doğadan uzak olan bazı oteller, konuklarına doğa ile iç içe bir yaşam sunmalıdır. Bu şekilde daha fazla konuk tarafından ziyaret edilen otel daha huzurlu bir ortam sunabilir.

Otel bahçesi düzenlemelerinde kullandığımız doğal taşlar, açık alan mekâna geçiş yürüyüş yolları, oturma düzeni üzerine yaptığımız pergolalar ve oyun alanları ile konukların daha huzurlu bir tatil yapması planlanır. Birbirinden renkli çalı ve bitkiler ile cennet gibi bir tatil sunmak otellerin yapması gereken hizmetler arasındadır.

İzmir Peyzaj Mimarı İle Neden Çalışmalıyım?
İzmir Peyzaj Mimarı İle Neden Çalışmalıyım?

Yaşam Alanınızda Çalı Kullanımı

Yaşam alanınız yani evinizin bahçesi kullanımı en çok olan alanlar arasındadır. Müstakil ev, villa, site, çiftlik, dağ evi ya da arsa gibi yeşil alana müsait alanlarda oluşturduğumuz peyzaj hizmeti ile yaşanabilir ve sürdürülebilir bir hayat hedefliyoruz. Bazı kullanılmayan alanlarda, neler yapılabildiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Bahçenizde süs havuzu, yürüyüş yolları, bitki, ağaç, oyun parkı ve daha fazlasını uygulayarak, sizleri doğa ile buluşturuyoruz. Profesyonel ekibimiz ile uyguladığımız her işlemi detaylı olarak belirliyoruz, hazırlık aşaması sonrası uygulamaya geçerek, teslim süresinde hizmetinize sunuyoruz.

İzmir Çalı Satış
İzmir Çalı Satış

Çalı Bakımı

Peyzaj uygulaması sonrası gerçekleştirdiğimiz işlemler ile mevcut güzelliğin korunmasını sağlıyoruz. Bitkiler, ağaçlar ve çim alanınız, düzenli bakım ve sulama sonrası ilk günkü canlılığını koruyor.

Personel hizmeti almanıza gerek kalmadan, uygun bütçelerle sunduğumuz sulama sistemi ile düzenli sulama sağlanıyor. Sulama, budama ve çim havalandırma işlemleri yeşil alan için oldukça önemlidir. Gerçekleştirdiğimiz bakım hizmetleri sonrası bahçeniz canlı görünümüne tekrar kavuşur.

Bakımlar;

 • Ağaç ilaçlama
 • Ağaç budama
 • Çalı şekillendirme
 • Çim bakımı
 • Çim havalandırma
 • Yabancı otların ayrılması
 • Sulama sistemleri bakımı
 • Gübreleme

bu bakımlar düzenli ve periyodik bakımlardır. Yeni teknoloji ile sulama için özel bir personel çalıştırmanıza gerek kalmaz. Bitkileri sulamamak ve fazla sulamak aynı değerde zarar verir. Bu nedenle otomatik sulama ve damla sulama tekniği kullanılır. Sulama sistemleri ile yağmurlu havada sulama otomatik olarak kesilir ve sudan tasarruf sağlar. Aynı zamanda eşit sulamanın önemli olduğu çim alanlarında, özel ayarlama ile sulama yapılacak miktar ve dozaj belirlenir.

Çiçek Formunda Çalılar

Çalı türleri yapraklı olduğu gibi çiçekli formda çalılar da olabilir. Yaprak formlu çalılar genellikle şekil verilen ve geometrik şekilleri kolaylıkla alabilen bitki türleridir. Çiçekli olan çalılar ise renkli görüntüsüyle bahçelerin gökkuşağıdır. Çalılar çit çalıları, saksı çalıları gibi farklı görevlerde kullanılır. Çit çalıları, çit görevi görür ve alanı sınırlandıran doğal bir çit olarak kullanılır.

Restoran bahçesinde, hastane bahçesinde, otopark alanlarında ve daha birçok alanda çit görevi görür ce dikdörtgen formda kullanılır. Dev saksılar içerisinde kullanılan çalılar ise daha kısa ve bodur niteliktedir. Genellikle dairesel şekillerde kullanılır. AVM içerisinde ve dışında kullanımı yaygındır.

Yaşam alanının yeşil alana adapte olması ve kendinizi doğada hissedebileceğiniz bir alan sunan çalılar, iç mimaride de kullanılabilir. Yeni yapılaşmalarda bahçe terası olan ya da bahçe balkon gibi özelliklere sahip olan konutlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Tesislerin açık alanında karşılaştığınız renkli ve odunsu bitkiler çalılar sayesinde oluşturulur.