Özenle ektiğimiz çimlerin yaşamınıza güzellik katması, yaşam alanınızın her uygulamada daha fazla estetik görünüme ulaşması ile sizlere izmir ekme çim olarak doğal alanlar sunuyoruz. Çim uygulaması, peyzaj alanında kullanılan ve yer örtücüler gibi zemini yeşil alana çeviren bir uygulamadır. Bahçe, kurum ve kuruluşlara tasarladığımız çim alan projelerimizle, yaşamınıza yeşil bir görüntü sunuyoruz.

Çim ekim, çim biçme ve bakım gibi peyzaj düzenleme sonrası uygulamalarımız mevcuttur. Kullandığımız biçme makinelerinin keskin bıçakları ve son teknoloji ile üretilmiş olması çimlerin bakımının daha verimli olmasını sağlıyor.

Ekme Çim Nasıl Yapılır?

Hazır çim yerine ekme çim taleplerinizde, serpme uygulama ile eşit olarak ektiğimiz çimlerin büyüdüğünü görmek sizleri mutlu edecek. Özel makinelerle ektiğimiz çimler topraklar buluşur ve kaliteli çim tohumlarıyla canlılığını korur. Kullandığımız çim tohumları bazen birkaç türün birleşiminden oluşmaktadır.

En verimli çimlerin yetiştirildiği hazır çimlerimizde de aynı kalitede tohum kullanmaktayız. Ekme çimlerde dayanıklı tohumları, doğru muhafaza koşullarında alana getirerek, ekim işlemini özenle yapıyoruz. Eşit mesafede ve aralıklarda dikimi yapılan ekme çimlerin 6 aylık sürede kullanıma hazır hale gelmesi ile muhteşem bir yeşil alana kavuşacaksınız.

İzmir Ekme Çim Tohumları
İzmir Ekme Çim Tohumları

Ekme Çim Avantajları

Ekme çim ile peyzaj projenizde güzel bir alan oluşturuyoruz. Kullandığımız kaliteli 1. sınıf tohumların ekiminden önce toprak alanın temizlenmesi ve havalandırılması işlemini yapıyoruz. Belirli adımlarla çim ekme işlemini sürdürüyoruz.

Ekme çim adımları;

  • Topraktan zararlı maddeler uzaklaştırılır.
  • Toprak cinsi belirlenir.
  • Toprak düzenlenir havalandırılır.
  • Ekim işlemi alana göre manuel ya da makine ile serpme olarak yapılır.
  • Ekim işleminde kullanılan malzemelerin özenle uygulanması
  • Toprağın düzleştirilmesi
  • Sulama işlemi
  • Otomatik sulama sistemleri kurulumu

Ekme çim ile ilgili yaptığımız her işlemde kalıcı olmasına özen gösteriyoruz. Ekme çim işleminde belirli sürede ekilen çim sonrası sulama yapılmaktadır. Çimlerin suya ihtiyacı her zaman olur. Bu ihtiyaç doğrultusunda düzenli ve yeterli sulama yapılması gerekir. Sulamada, suyun çim köklerinden 10 cm toprağa inmesi gerekmektedir.

Bu nedenle bazı toprakların türü buna müsait olmayabilir. Toprak yapısına uygun organik maddeleri toprağa uygulayarak, toprağın düzelmesini sağlıyoruz. Çim köklerinde yer alan suyun birikmesi ise çim köklerinin yanmasına sebebiyet verir.

Çim Ekim İşlemi Alternatifleri

Çim ekim uygulamasında sulamaya uygun alanların olması önemlidir. Bazı alanlar ise sulamaya uygun değildir. Çimlerin düzenli sulanması, manuel ya da daha az su gerektiren tasarruflu otomatik sulama sistemiyle yapılır. Sulama sisteminin kurulamadığı alanlarda yer örtücüler kullanılır.

Ekim olarak uyguladığımız çim büyümeye başladığında bazı zararlı otlar barındırır. Tohum ile büyüyen bu otların ve diğer zararlı maddelerin topraktan uzaklaştırılması gerekir. Toprağın çimler büyüdüğünde havalanmaya ihtiyacı vardır. 6 ay süresince kullanıma hazır olan çim, uzunluğuna uygun olarak biçilebilir. Genellikle 5-7 cm civarında olan çim alanda, biçilme işlemleri uyguluyoruz. 2,5 cm ideal uzunluğa kadar kısaltıyoruz.

Çim Ekim Sonrası Bakım

Çimlerin büyümesi ve düzenli sulanması ile birlikte bakım işlemlerinin yapılması gerekir. Bu bakımlar; ilaçlama, çim biçme, toprağın havalandırılması, gübreleme ve zararlı maddelerin temizlenmesi şeklinde yapılır. Bu işlemlerin uygulanma sırası ile önemlidir. Çim bakımında ilk iş olarak toprak temizlenir. Tırmık yardımıyla yabani otlar, taşlar ve maddeler ayıklanır. Toprağın temizlenmesi ile havalandırma işlemi yapılır.

Toprak zararlı maddelerden temizlendikçe havalanır ve rahat bir nefes alır. Çimlerin sürekli sulanması ise toprakta mineral kaybına yol açar. Çim kökleri besin değerlerini kaybeder. Köklerin beslenmesi adına gübreleme gibi işlemler uygulanır. Biçilme işlemi yapılacaksa bu sıralama çimleri biçtikten sonra yapılmalıdır. Bunun nedeni ise çimlerden çıkan kırıntıların tekrar temizlenmek zorunda olmasıdır.

Belirli periyotlarda bahçenizin zararlı canlılardan kurtulması adına ilaçlama yapmaktayız. İlaçlama işlemi hem bahçenizi hem de bahçeden evinize girmeye çalışan zararlılardan sizi korur. Bahçe bakımında gübreleme, ağaç budama ve ilaçlama hizmetlerimiz hakkında sizlere detaylı bilgi veriyoruz.

Yapılacak uygulamanın ne kadar sürede uygulanacağını size sunuyoruz. Bütçenize uygun olarak oluşturduğumuz projenizin devamlılığı adına çalışıyoruz. Yeşil enerji, yeşil alan, yeşil doğa gibi birçok farkındalığın ana temelinde doğayı korumak olduğu bilincindeyiz. Yaşam tarzınızı ve farkındalığınızı bulunduğunuz çevreye uyarlamanız, gelecek nesilleri bilinçlendirme adına yapacağınız en iyi yönlendirme olacaktır. Kullanılan işlemlerle; boş bir alanın sizlere yaşam sunması, doğa ile iç içe bir hayat sürmenizi, düzenli çevre planlamasına sahip olmanızı hedefliyoruz.

Çim Ekim İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çim biçmek profesyonellik isteyen bir işlemdir. Bireysel olarak uygulanan çim biçme işlemi, bahçe makası kullanılarak yapılacak basit bir işlem değildir. Çim canlı bir bitki türüdür. Canlı bitkilerin budanması, biçilmesi gibi işlemlerin keskin bıçaklara sahip özel makinelerle yapılması gereklidir.

Bu durumda çimlerin şoklanmadan kesilmesi sonucu çimlerde kayıplar yaşanır. Çim ekiminde kuşların tohumları yeme ihtimali her zaman bulunur. Bu nedenle çim ekimi uygulamamıza garanti veremiyoruz. Kaliteli tohumların, doğru uygulama ile ekildiği projelerimizde en az sorunla çimlerinizin büyümesini sağlıyoruz.