Çim ekiminin belirli dönemlerde olması ve çimlerin yeterli uzunluğa ulaşması süresince zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı alanlarda ise kullanımının hemen olması gerekebilir. Biz izmir hazır çim firması olarak kullanım alanına hemen uygulanabilen hazır çim hizmeti sunuyoruz. Zeminin uygun olması, rulo çim uygulamasının doğru yapılması oldukça önemlidir. Engebeli alanlara da kullanılabilen hazır çim ürünlerimiz kurtarıcı bir etkiye sahiptir.

Neden Hazır Çim?

Hazır çim öncelikle istediğiniz her mevsim uygulanabilmektedir. Futbol ve golf sahalarında kullanımı yaygın olup, evinizin bahçesini hemen yeşillendirmek için talep edebilirsiniz. Doğaya olan özlem bazen çimlerin çıkma süresini beklemenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle hazır çim rulolarını özel çiftliklerde yetiştiriyoruz.

Hazır Çim Nasıl Yetişir?

Hazır çimleri özel tohumlarla harmanlayarak ya da tek tür çim ile uyguluyoruz. Özel alanlarda ekilen çimler alanınızın büyüklüğüne uygun olarak rulo ya da kare şeklinde parçalar halinde alana getiriliyor. Rulo çim hazırlanıp alana getirilene kadar çimlerin şoka girmeleri nedeniyle hızlı bir şekilde uygulanması gerekiyor. Getirilen çimler bahçenizin en uzun olan bölümünden başlanarak uygulanıyor.

Hazır Çim Öncesi Toprak Hazırlanır?

Hazır çim killi, kumlu ya da sert toprağa hemen uygulanamaz. Hazır çimin toprakla birleşmesi adına işlenmesi, maddelerin ve otların temizlenmesi önemlidir. Bu işlem sonrası yapılan bazı uygulamalar vardır.

Bunlar;

  • Hazır çim alana kısa sürede ulaştırılır.
  • Aralarda boşluk olmadan özenle yerleştirilir.
  • Boş alana uygulanan parça çimler toprakla bütünleştirilir.
  • Çim toprağa döşenir.
  • Silindir kullanımı ile kökten gevşeyen çimlerin toprağa sabitlenmesi sağlanır.
  • Sulama yapılır.

Kısa sürede kök salan çimler yeni toprak zemine adapte olur. Sulama işlemini düzenli sulama sistemleriyle yapmanız halinde kısa sürede kökleri toprakta bütünleşir.

Hazır Çim Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Hazır çim uygulamasında alan büyüklüğü mt2 olarak belirlenir. Kullanılacak olan ek işlemler arasında; toprağın hazırlığı, gübreleme ve ek takviyelere göre fiyat belirlenir. Hızlı bir şekilde yeşil aşana sahip olursunuz. Ekim çimde karşılaşılan tohum kaybı, hazır çimlerde yaşanmaz. Hazır çimlerde zararlı otlar ve canlılar barınmamaktadır. Bu nedenle ilaçlama hizmetine kolay kolay ihtiyaç duymazsınız.