İzmir peyzaj ne demek? Sorusuna yanıt olarak önce peyzaj nedir sorusunu cevaplamak gerekir. Peyzaj konusu günümüz teknolojisi de kullanılarak ilerleme kat etmektedir. İzmir’ de peyzaj çalışması yapan firmalar bu konuda gerekli araştırmalar yaparak en iyisini ortaya çıkarmaktadır. Bahçe düzenlemeleri, çocuk parkları, yürüyüş alanları, gezi parkurları ayrıntılarına değinilerek alanlara değişiklik getirmektedir.

izmir peyzaj logosu otomatik sulama bahçe bakımı

Peyzaj Nedir?

Fransızca kökenli olup Paysage sözcüğünden türemiştir. Türkçe anlamı manzara, görünüm, açık hava olarak bilinir. Peyzaj, ilk olarak çevremizde gördüğümüz doğal ve kültürel güzelliklerin kompozisyonudur. Doğal ve kültürel değerlerimizi göz önünde bulundurarak geçmiş ve gelecek arasında köprü görevi kurmayı amaç edinmiştir.

İnsanlar günümüz metropol şehirlerinde sürekli bina ve trafik görüntüsü nedeni ile doğa arayışı içine girmektedir. Bu nedenle peyzaj planlaması bir ihtiyaç haline gelmiştir. Peyzaj mimarlığı bu sebeple günümüzde ilgi odağı olmuştur. Sadece dış mekan düzenlemesi değil iç mekan düzenlemeleri de yapılmaktadır. Doğal kültürel zenginlikler iç mekanlara da taşınabilmektedir.

Peyzaj Planlaması Nedir?

Peyzaj planlaması peyzaj mimarlığı konusu kapsamına girer. Kent, mahalle, okul, hastane, semt parkları, otel, çocuk oyun ve kamp alanları gibi reaksiyonel faaliyetlerin gerçekleştirildiği tesislerin çevre düzenlemesidir.

Peyzaj Planları Amacı

  • Mevcut kaynakların daha canlı, daha üretken olmasını sağlamak.
  • Doğal varlıklardan yararlanma potansiyelini arttırmak.
  • Bitki ve hayvanların sayısını, çeşitliliğini arttırmak, insanların yaşamında vazgeçilmez ögeler haline getirmek.
İzmir Peyzaj Ne Demek?
İzmir Peyzaj Ne Demek?

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Peyzaj mimarlığı, park, bahçe, oyun alanları, en, hastane gibi yerleşim alanlarının çevre düzenlemesi işlemidir.

Kimler Yapar?

Peyzaj çalışmaları her geçen gün daha fazla ilgi çekmektedir. İnsanların odaklarını toplamayı başarmıştır. Bu sebepledir ki üniversitelerde ayrı bir bölüm olarak okutulmaktadır. Üniversitelerin 4 yıllık peyzaj mimarlığı bölümlerinden mezun olan kişiler peyzaj mimarlığı yapabilirler.

Peyzaj çalışmaları ustaları tarafından yapılmaktadır. İzmir peyzaj ustaları alanında uzman deneyimli ekibi ile yaşam alanınızı değiştirmeye geliyor. İzmir peyzaj ne demek? Sorusuna cevap olarak İzmir peyzaj yaşam alanınıza doğal ve kültürel değerler katmak olarak cevaplandırılır. İzmir peyzaj firması çalıştığı ekibi alanında uzman eğitimini tamamlamış kişiler tarafından oluşturmaktadır.