Peyzaj uygulaması olarak düzenleme sonrası bakım hizmetimiz bulunmaktadır. Bakım hizmetlerimiz arasında yer alan İzmir toprak minerallerini su nedeniyle kaybeden bitkilerin gerekli besinleri alması adına gerçekleştirdiğimiz işlemler arasındadır.

Toprak hizmetimizde en verimli bahçeye sahip olmanız, ağaçlandırma çalışmalarının sağlıklı ilerlemesi hedefi vardır. Toprak çevre düzenlemesinde kullandığımız her bitkinin, canlılığını koruması adına en önemli besindir. Özellikle çimlerin suya ihtiyacı olması sebebiyle sürekli sulanması neticesinde, toprakta gereken minareler kalmaz. Bu nedenle takviyeye ihtiyaç duyulur.

İzmir Toprak Serimi
İzmir Toprak Serimi

Toprak Uygulaması

Toprak uygulaması yaparken, peyzaj alanında yer alan toprak yapısı kontrol edilir killi ya da kumlu toprak olup olmadığına bakılır. Bazı topraklar irili ufaklı yapıya sahiptir. Bazı topraklar ise ince yapıda ve kumludur. Toprağın yapısına uygun olarak suyu geçirebilmesi adına bazı takviyeler yapılır. Bu takviyeler gübreleme, organik maddeler ile desteklenir. Toprağın nemli kalması adına yapılan işlemlerimiz adına otomatik sulama sistemlerimiz kurulur.

İzmir Toprak Hizmeti
İzmir Toprak Hizmeti

Toprak Nerelere Uygulanır?

Toprağın yapısı bazı bitki ve ağaçların yetişmesine ve tutunmasına imkân sağlamayabilir. Bu nedenle işlemleri yapmadan önce toprağın hangi bitkilere uygun olup olmadığına, sulamanın yapılıp yapılamayacağına ve iklim koşullarına dikkat ederiz. Kullanılacak ağaçların, bitkilerin ve diğer canlıların kullanım alanına uyumuna bakılır.

Kullanım alanları;

  • Çim alanlar
  • Ağaçlar
  • Arsa
  • Arazi
  • Yer örtücüler
  • Çalılar
  • Saksılar
  • Çiçekli bitkiler

Tüm bu alanlarda uyguladığımız toprak takviyesi ile daha sağlıklı bitkilerin büyümesi sağlanır. Bitkilerde oluşan bazı zararlı maddeler toprakta oluşmaması adına önemlidir. Topraktan sadece bitkiler değil diğer canlılarda beslenir. Diğer canlıların toprakta bulunan yararlı besinleri tüketmesi sonucu bitkiler gereken besinlere ulaşamazlar.

toprak hazırlığı ve seçimi
Hands in gloves hold soil on soil background

Toprak Bakımında Neler Yapılır?

Toprak bakımı olarak yapılması gereken, topraktan bazı zararlı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Toprağın havalanması ise bitkilerin doğal yollarda daha sağlıklı büyümesi adına önemlidir. Gübreleme işleminden önce yapılan havalandırma, tırmık kullanılarak yapılır. Tırmıkla yabani otlar, yabancı bitkiler ve taşlar temizlenir. İhtiyaca göre ilaçlama yapılır. Gübreleme işlemi ise toprağın kaybettiği minareleri geri kazanmasını sağlar. Ağaçların daha besleyici bir toprak yapısında bulunması sonucu özellikle meyve ağaçları daha sağlıklı meyveleri oluşturur. Toprağın yapısında bulunan minerallerin ve diğer besinlerin sulama ile kaybı önlenmiş olur. Toprak bakımı belirli periyotlarda yapılması gereken işlemler arasındadır.

Neden Toprak?

Doğanın ürettiği toprak zamanla yağmur, kar ve hava şartlarından dolayı niteliğini kaybeder. Bazı coğrafi alanlarda toprak yapısı zengin besinler içerebilirken, bazı topraklar ise bitki yetiştirmeye elverişli olmaz. Bu nedenle toprak eklemesi yapılır ve mevcut toprak güçlendirilir. Otomatik sulama sistemleriyle sürekli olarak yeterli sulanan topraklar, gerçekleştirdiğimiz gübreleme ve toprak takviyesinin niteliğini bozmaz. Yoğun ve gerektiğinden fazla sulama yapılan alanlarda toprak suyu emmez ve birikinti haline gelir. Toprağın yapısının suyu çekmeye elverişli olmaması taşlaşma yapar ve sürüklenir.

Gübreleme

Gübre içerisinde bulunan azot, potasyum, magnezyum, fosfat, fosfor, mangan, demir, kükürt, bor, çinko, bakır ve molibden gibi hayati önemem sahip besinler bulunur. Bitkilerin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için topraktan bu besinleri alması gerekir. Gübre doğal yollarla elde edilebildiği gibi farklı şekillerde de elde edilebilmektedir. Kullanılan gübre kalitesi toprak bakımı için önemlidir. Gübre işlemi saksılarda yapılabildiği gibi geniş alanlarda da yapılmaktadır.

Gübreleme işlemi ekim yapmadan önce ya da sonra yüzeye serpilir. Toprağa, işleme makinesiyle gömülür. Ekim işlemi gübreleme sonrası yapılır. Ekim sonrası gübreleme işleminde ise serpme yöntemiyle takviye yapılır. Gübreleme işleminde, uygulama yapılacak alan temizlenir. Gereken temizleme yapılaması sonrası uygulanan gübre ile sulama yapılır. Toprakla karışması kısa süre sonra etkisini göstermesi ile sonuçlanır. Bitkilerin yetişme hızı, verimi ve canlılığı gübrelemenin faydalarıdır.

İzmir Bahçe Gübresi
İzmir Bahçe Gübresi

Toprağın Sulanması

Toprağın bakımında en önemli hizmetimiz sulama işlemidir. Sulama; bütçenizi hem su gideri ile hem de personel ile yorabilir. Bu durumda otomatik sulama sistemlerimiz su tasarrufunda öncü niteliğindedir. Hem personel hem de su tasarrufu sağlayacağınız otomatik sulama sisteminin en önemli yararı, ayarlanabilir başlıklarıyla, yeşil alana yeterli sulama imkânı tanımasıdır.

Az sulama ne kadar zararlıysa, fazla sulama da o derece zararlıdır. Bitki kökleri ve yaprakları kısa sürede yanabilir. Toprağın nemli kalması bu anlamda yeterlidir. Toprak üzerinde birikinti oluşturmanın zararı vardır. Toprağın fazla sulanması, organik maddelerin ve gübrelerin taşınmasına neden olur. Toprak kaybı yaşamamak adına yeterli sulama gerekir. Peyzaj ve çevre düzenlemesi, tarım işi gibi sürekli kontrol edilmesi ve bakım gerektiren uygulamalardır.

Yeşil alanı oluşturmak kadar korumakta önemlidir. Bu konuda bireysel olarak gerekli bakımların takibi yapılması gerekebilir. Fakat personel ve maliyet olarak bütçeyi aşan bu yöntemde, bilinçsiz bakım yapılması daha büyük zarar neden olabilir. İşinin uzmanı ekibimizle birlikte yaptığımız toprak bakımı ile yeterli işlem uygulanır. Kullandığımız makine, cihaz ve malzemeler tarım alanına uygun ve son teknolojiyle üretilmiştir. Zirai ürünlerin kullanımında yer alan; toprak, gübreleme ve ilaçlama işlemi, işinin uzmanı tarafından yapılır. Toprak bakımı profesyonel ellere teslim edilmelidir.