Bahçenizi Sağlıklı Tutmanın 10 Yolu
Bitki hastalıklarını, bunlara neden olan koşulları anlayarak ve yöneterek nasıl gidereceğinizi öğrenin

Hastalık üçgeni. Büyütmek için tıklayın.
Bahçenizde olabilecek en gizemli şeylerden biri, bir bitkinin hastalandığı zamandır. Nasıl oldu? Yayılır mı? Bütün bitkilerim ölecek mi? Ondan nasıl kurtulabilirim? Hastalığın önlenmesi hakkında anlaşılması gereken en önemli şey hastalık üçgeni (çizim, doğru) olarak adlandırılan bir şeydir.

Hastalık sadece üç şey çakıştığında meydana gelebilir: hastalanabilen bir bitkiniz (konakçı), bitkiye saldırabilecek bir patojen (mantar, bakteri veya virüs gibi) ve çevresel koşullar (nem veya kuraklık gibi) hastalığı teşvik etmek. Bunlardan herhangi biri yoksa, hastalık olmaz, bu nedenle önleme, üçgenin en az bir tarafını nakletmeyi içerir.

Bahçenizde bir sorunun ortaya çıkmasını beklemek yerine, hastalığa karşı en iyi savunmanın iyi bir suç olduğunu düşünün. Aşağıda, hastalık üçgeninin en az bir tarafını ortadan kaldırmanın ve bitkilerinizi sağlıklı tutmanın 10 yolu vardır.

  1. satın almadan önce bitkiler dikkatle inceleyin
Tropikal egzotik bitkilerle sera veya portakal bahçesi. Subtropikal kış bahçesinin içi
Tropikal egzotik bitkilerle sera veya portakal bahçesi. Subtropikal kış bahçesinin içi

İyi kökler

Kötü kökler
Bahçenizdeki hastalığı sınırlamanın en kolay yolu, onu ilk etapta tanıtmaktan kaçınmaktır. Yeni bir bitki ile hastalanmak, herhangi birimizin istediği bonus değildir. Öğrenilmesi en zor şeylerden biri, sağlıklı bir bitkinin neye benzemesi gerektiğidir ve istediğiniz bitkinin hasta olup olmadığını bilmeyi zorlaştırır.

Sağlıklı bir örneğin neye benzediğini gösteren birkaç kitap, dergi ve katalog toplamak iyi bir fikirdir. Eve ölü noktalar, çürümüş saplar veya böcekler olan bir bitki götürmeyin. Bu problemler sağlıklı bitkilerinize kolayca yayılabilir ve bazen kurulduktan kurtulmak zordur.

Bitkilerin üst kısımlarını kontrol etmenin yanı sıra, her zaman kök kalitesini kontrol edin. Müşteriler bunu bir bahçe merkezinde sık sık görmezler, ancak ortak bir manzara olmalıdır. Parmaklarınız arasında bitki sapı ile elinizi toprak yüzeyine yerleştirin.

Tencereyi yavaşça ters çevirin ve bitkiyi gevşetin. Tencereden kökleri gevşetmek için tencerenin kenarını sağlam bir yüzeye dokundurmanız gerekebilir. Kökler sağlam, genellikle beyaz ve kök topunun her tarafında aralıklı olmalıdır. Koyu veya duygusal kökler iyi bir işaret değildir. Üst kısımlar sağlıklı görünse bile, çürümüş bir kök sisteminin bir bitkiyi öldürmesi sadece zaman meselesidir.
 

  1. Komple bahçe atıklarını kullanın

Kompost yığınındaki tüm malzemeler aynı oranda ayrışmaz. Bazı malzemeler bahçeye konacak kadar bozulmuş olabilirken diğerleri. Kapsamlı kompostlama, malzemedeki patojenleri gerçekten öldüren uzun süre yüksek sıcaklıklar üretir. Bu işlemden geçmemiş enfekte bitki kalıntıları potansiyel hastalıkları bahçenize yeniden sokacaktır. Kompost yığınınızın koşullarından emin değilseniz, bahçe atıklarını hassas bitkilerin altında malç olarak kullanmaktan ve kazıklarınıza muhtemelen enfekte olmuş kalıntıları dahil etmekten kaçınmalısınız.

Home garden. How to Transplant Repot a Succulent, propagating succulents. Woman gardeners hand transplanting cacti and succulents in pots on the wooden table
  1. böcek göz kulak

Bitkilere böcek hasarı kozmetikten çok daha fazladır. Virüsler ve bakteriler genellikle bir bitkiye sadece bir çeşit açılma yoluyla girebilir ve böcek hasarı bunu sağlar. Bazı böcekler aslında virüsler için bir taşıma görevi görür ve onları bir bitkiden diğerine yayar. Yaprak bitleri en yaygın taşıyıcılardan biridir ve thrips, son 10 yılda ticari üreticiler için ciddi bir sorun haline gelen impatiens nekrotik leke virüsünü yaymaktadır. Aster sarılar (fotoğraf, sağ) yaprak yaprakları tarafından taşınan bir hastalıktır ve çok çeşitli konakçı bitkilere sahiptir. Böcek saldırıları, bir bitkiyi stres altına sokmanın başka bir yoludur, bu da hastalığı savuşturmak için daha az olasıdır.

  1. Sonbaharda temizleyin

İris yaprak lekesi

Güller üzerinde siyah nokta
Ilıman bir iklimde yaşıyor olsanız bile, sonbaharda bahçeyi temizlemek her zaman en iyisidir. Bu sadece hastalığa karşı etkili bir caydırıcı değil, aynı zamanda bahçenizdeki hastalıkları kontrol etmenin iyi bir yoludur.

 
Hastalıklar ölü yapraklar ve enkazlarda kışlayabilir ve ilkbaharda ortaya çıktıkça yeni yapraklara saldırabilir. İris yaprak lekesi, daylily yaprak çizgisi ve güllerdeki siyah nokta, ölü yapraklar her sonbaharda temizlenirse önemli ölçüde azaltılabilecek hastalıklara örnektir. Kış ilgisi yaratmak için sapları ve yaprakları terk ediyorsanız, ilkbaharda yeni büyüme başlamadan önce bunları çıkardığınızdan emin olun.

  1. Doğru gübreyi uygulayın

Bitkileri gübrelemeye dikkat etmeniz gerekir, çünkü herhangi bir gübrenin çok fazlası kökleri yakabilir ve su emme kabiliyetlerini azaltabilir. Bu da bitkileri kuraklık, soğuk ve sıcaktan kaynaklanan strese karşı daha hassas hale getirir. Besinler için aç bırakılan bitkiler daha küçüktür ve yaprak lekelerinden kötü şekilde etkilenebilirken, daha güçlü bir bitki hastalıklarla savaşabilir. Belirli bir besinin fazlalığı bir bitkiye stres atmanın başka bir yoludur.

Yerel genişletme ajansınızdan bir toprak testi yaptırmanız, toprağınızdaki besin seviyeleri hakkında doğru bilgi sağlayacaktır.