Volkanik kayalar olarak da bilinen cüruf, genellikle koyu renkte ve sert bir yapıdadır. Hafif olması nedeniyle ülkemizde birbirinden farklı sektörlerde kullanılır. İç ve dış mekan süslemelerinde kullanılan cüruf, dekoratif olarak en çok tercih edilen elementlerden bir tanesidir. Toprakların hazırlanma sürecinde de belirtilen madenden yardım alınır. Türkiye, genç oluşumlu bir ülke olması nedeniyle yer kabuğunda cüruf oranı oldukça fazladır. Ülkemizin birbirinden farklı noktalarında çıkarılan maden, işlenmeden de farklı alanlarda kullanılabildiği için son derece avantajlıdır.

Cüruf Nasıl Oluşur?

Cüruf volkanik patlamalar sonucunda oluşan madenlerden bir tanesidir. Yer kabuğunun üst katmanlarında bulunan maden, süsleme, dekor ya da asfalt yapımında kullanılır. Lava benzeyen bir kaya özelliğini taşıyan maden son derece sert ve sağlam bir yapıdadır. Uranyum ve radyum içeren maden birbirinden farklı elementlerin birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda ise fosforlu cürufun radyasyon yaydığı belirtilmektedir. Radyasyon nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinde cürufun kullanım alanları azaltılmıştır.

Diğer madenler kadar yaygın olmasa da cüruf, kullanım alanları her geçen gün biraz daha artar. Madenin zarar görmemesi adına ise profesyonel ve alanında uzman mühendisler tarafından çıkarılması önemlidir. Cüruf madeni her ne kadar sert ve sağlam bir yapıda olsa da çıkarılması aşamasında dikkatli hareket etmekte fayda vardır.

Cüruf Madeni Çıkarma İşlemleri

Belirtilen madenin problemsiz bir şekilde çıkarılabilmesi için titiz bir şekilde hareket etmek faydalı olacaktır. Cüruf, volkanik bir maden olduğundan dolayı genellikle yer kabuğunun üst tabakasında bulunur. Bu nedenle çıkarılması ve işlenmesi kolaydır. Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan maden ocaklarında, kullanım alanı arttığı için her geçen gün biraz daha fazla cüruf madenciliği yapılır.

Maden mühendisleri ise tüm elementlerin problemsiz bir şekilde çıkarılabilmesi için özel eğitim alan uzmanlardır. Madenlerin zarar görmemesi ve kolaylıkla işlenebilmesi adına uzman mühendisler tarafından çıkarılması önemlidir. Bu noktada Türkiye, titiz çalışmalar yürüten ülkelerden bir tanesi olduğundan dolayı madenlerin zarar görmeden işletilmesine özen gösterir.

Cüruf Kullanım Alanları

Asfalt ve yol yapımında kullanılan cüruf, günümüzde inşaat bölgelerinde de tercih edilir. Binaların ya da parkların yapım aşamasında sert bir yapıya sahip olması nedeniyle ana malzeme olarak kullanılır. Türkiye’de özellikle 1970’li yıllardan sonra asfalt, yol döşeme ve yapım işlemleri sırasında cüruf en çok tercih edilen madenlerden bir tanesidir. Fosfor ile birleştirildiğinde farklı sektörlerde de kullanılan element, uzun yıllar dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Cüruf kullanım alanlarının her geçen gün biraz daha artması, madene olan ilginin çoğalmasına neden olmaktadır.  Bu durum ise maden ocaklarında daha çok cüruf çıkarılmasına yardımcı olur. Volkanik bölgelerde daha yoğun bulunan element, saksı, vazo gibi eşyaların süslenmesinde de tercih edilir. Cüruf aynı zamanda peyzaj düzenlemesi yapılırken de çok fazla tercih edilir.

Cüruf Fiyatları

İzmir’de cüruf fiyatları artıyor. Bunun nedeni, çelik listesinden gelen artan talep ve artan küresel üretim maliyetleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlerdir. Ayrıca, cüruf fiyatlarındaki dizi, onu yürütmek için kullanılan hammaddelerin maliyetindeki diziden kaynaklanmıştır. Bu nedenle, birçok şirketin rekabet edebilmek için üretim görevlerini buna göre ayarlamak zorunda.

Cürüfa olan artan talep, fiyatının son birkaç ayda yükselmesi neden oldu. Curufun mevcut piyasa fiyatı, 2021’in başında oldukları yaklaşık %10-15 daha yüksek. Çelik üretim sürelerini düşürmenin ve üretimlerini artırmanın uzunluklarını artırırken bu gidişin devam etmesi bekleniyor.