İzmir Dikey Bahçe, dikey bahçeler için bir şirket İzmir Dikey Bahçe, dikey ekosistemler için patentli sistemi sayesinde dikey bahçelerin dayanıklılığını yazmayı garanti edebilen dikey bahçeler, bitki cepheleri ve yeşil çatı teraslarının tasarımı ve montajı ile uğraşan tek şirkettir.

Kurduğumuz dikey bahçeler kesinlikle bugüne kadarki en iyi giriş mektubumuzdur: dikey bahçeler dahil olmak üzere tüm dünyada elliden fazla dikey bahçe kompozisyonu kurduk.

Şeffaflık politikamıza uygun olarak, gelecekteki müşterilere daha önce dikey bir bahçe kurduğumuz herhangi bir kişi veya şirketle iletişim kurma fırsatı sunuyoruz – size tam olarak ne yaptığımızı ve nasıl yaptığımızı söyleyebilirler. Kalıcı bir dikey bahçe projesi tasarlayan, başlatan ve garanti eden dikey bir bahçe şirketi arıyorsanız, İzmir Dikey Bahçe ekibi size anında özelleştirilmiş bir yanıt sağlayacaktır.

Geniş deneyime sahip dikey bir bahçe şirketi

Ekibimiz mimarlar, mühendisler, çevre danışmanları, araştırmacılar, doğa bilimciler, biyologlar ve akademik doktorlardan oluşmaktadır: birlikte dikey bahçelerin danışmanlığını, tasarımını ve yapımını birleştiren kapsamlı bir hizmet sunuyoruz.

Dikey bir bahçe kurmanın sayısız avantajı vardır – daha da fazlası, söz konusu bina bir otel, restoran, alışveriş merkezi veya şirket olduğunda. Tesislerinde dikey bir bahçeye sahip olan bu işletmeler, çevre sorumluluğuna dair bir mesaj verirken diğerlerinden öne çıkacak.

İzmir Dikey Bahçe, Türkiye’de yerleşiktir, ancak dünyanın herhangi bir yerinde dikey bahçeler, bitki cepheleri ve yeşil çatılar inşa etmek için lojistik kapasiteye sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Dikey bir bahçe kurmanıza yardımcı olacak bir şirket arıyorsanız İzmir Dikey Bahçe, projenin tüm aşamalarında tavsiye ve destek sunar: tasarım ve bütçeden inşaat ve bakıma kadar, özelleştirilmiş dikey bahçenizin ekleneceği yazılı garanti son.

İzmir Dikey Bahçe’nin yönetimini anlatan belgeseli izleyin. Yeşil çatılar, dikey bahçeler ve bitkisel cepheler tasarlayan ve yaratan şirket.

 

DİKEY BAHÇE TEKNİK ŞARTNAMESİ

Bu şartname Dikey Bahçelerin genel tasarım, kurulum ve uygulama prensiplerini ihtiva etmektedir.

Dikey Bahçe İstenilen yere göre ölçüleri değişebilen İç ve dış mekan gözetmeksizin kurulabilen kendine ait bir sulama sistemi bulunan sabit bitki sergileme sistemleridir. Bahçelerin, genişliği ve yüksekliği 1 m den başlamak üzere, istenilen ölçüde uygulanabilir.

Sistem için alanda bir depo oluşturulur, şebeke suyu ve elektrik bağlantıları çekilir, otomatik gübreleme sistemleri ve elektro vana sistemleri entegre edilir bahçeye bu sistemden su ve besin takviyesi tamamen otomatik olarak yapılır.

Bitkiler keçe katmanlarının arasına döşenen damlama sulama borularının ucundaki basınç regülerli nozullar vasıtasıyla tasarruflu bir şekilde otomatik olarak sulanmaktadır. Sulanan keçe homojen bir şekilde üzerindeki bitkilerin kök sistemlerine su ve besin eriyikleri iletmektedir. Yukarıdan aşağıya sulanan dikey bahçenin fazla suyu, drenaj kanallarına akacak şekilde drenaj çözümlemesi yapılır.

 

Dikey bahçeler standart olarak aşağıdaki bölümleri ihtiva eder. 

 

 1. Taşıyıcı Sistem:

  Taşıyıcı sistemin profilleri yapılan statik hesaplara bağlı olarak seçilecektir. Uygun kesitli profillerle her 50-60 cm’de 1 dikey kayıt ve yine her 50-60 cm’de 1 yatay kayıt kullanılmak suretiyle karkas oluşturulacaktır. Profillerin boyalı profil veya galvaniz profil olması gerekmektedir.

 

 1. Su geçirmez panel:

  Mimari Projeye uygun ebatlarda seçilen PVC esaslı Dikey Bahçe zemin malzemesi minimum 10 mm kalınlığında olmalı ve maksimum 50 cm ‘de bir atılan geniş pullu vidalar aracılığıyla taşıyıcı karkasa sabitlenmesi gerekmektedir. Bu paneller Profillerin önüne duvarın suyla temasını önlemek ve dikey bahçeye zemin oluşturması amacıyla monte edilecektir. Monte edilen panellerin birleşim yerleri kesinlikle boşluk kalmayacak şekilde TSE standartlarına uygun beyaz renkli strüktürel silikon ile geçirimsizleştirilecektir.

 

 1. Keçe katmanları:

  Dikey bahçede kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş keçe arkası jütlü 350gr/m² ile 1000gr/m² arasında ağırlığa sahip ve uygun madde karışımlarına sahip olmalıdır. Uygulanırken ilk olarak su geçirmez panellerin üzerine tek kat olarak zımbalanacaktır. Sulama boruları geçirildikten sonra üzerine aynı özellikteki ikinci kat keçe zımbalanacaktır.

 

 1. Otomatik Sulama ve Gübreleme Sistemi:

  Bahçenin yapılacağı alanda uygun bir yerde konumlandırılacaktır, işverenin gösterdiği uygun çıkıştan alınacak yeterli debiye sahip şebeke suyu vasıtasıyla sulama sistemine istenen basınçta su sağlanacaktır.

Otomatik Gübreleme sisteminin Dozajlama ünitesi mekanik olarak çalışacak, gerektiğinde dozajlama yüzdesi yine mekanik olarak istenilen dozaja ayarlanabilecektir.

Otomatik gübreleme sisteminin sıvı gübre deposu minimum 50 lt kapasiteye sahip polyester esaslı malzemeden olmalıdır. Otomasyonda kullanılacak vanalar debi kontrollü ve basınç düşürücü takılabilir tipte olmalıdır. Kullanılacak küresel ve selonoid vanalar TSE standartlarına uygun 1. Sınıf malzemeden olmalıdır.

Sistemi otomatik kontrol altında tutacak cihaz bütün duvarları ayrı zamanlarda ayrı programlarla sulayabilme özelliğine sahip olmalıdır.

Sistemin girişinde mevcut basınca dayanıklı disk filtre kullanılacaktır. Filtre sonrası kireç iyonizeri kullanılarak, sudaki kirecin zaman içinde sisteme zarar vermesinin önüne geçilecektir.

Sulama Hesaplarından doğan ihtiyaca göre 16’lık (Q16/6 YPE) veya 20’lik polietilen sulama borusu (Q20/6 YPE) kullanılacaktır. Duvar harici ve teknik hacim tesisatlarında 25-32’lik  PE 100 boru kullanılacaktır. Debi hesaplarına göre uygun basınç regülasyonlu tipte damlatıcılar 10/12cm de bir kullanılacaktır.

Bütün bu sistemler işverenin göstereceği yerde oluşturulacak kontrol odasında kurulacaktır.

 

Sıvı Gübre karışımı kullanılacak bitki türlerine göre hidroponik (topraksız) bitki yetiştirme kültürüne uygun özel imalat bir karışım olacaktır. 

 

 1. Drenaj Kanalları:

  Dikey bahçenin üst ve her iki yanında kenarlardan su akışını yönlendirme amaçlı seçime göre korten, galvaniz veya paslanmaz metal, alüminyum kompozit veya fiber malzemeden imal edilecektir. Yine Dikey Bahçenin alt bölümünde toplanan yüzey sularının tahliyesi için dikey bahçe sınırından 10-15 cm genişlikte 10-15cm derinlikte işverenin gösterdiği uygun kesitte drenaj kanalı aynı malzeme seçeneklerinden imal edilecektir. Bu kanalların her biri amacına uygun olarak herhangi bir su kaçağı yaratmayacak şekilde imal edilmelidir. Kanallar uygulandıktan sonra bütün ek yerleri kullanılan malzemenin türüne göre seçilecek uygun bir silikonla su kaçağına karşı izole edilecektir.

 

 1. Bitkiler:

  Kullanılabilecek bitki türleri arasından seçilecek bitkilerin pot ebatları minimum 9Q maksimum 21Q olmalıdır. Dikey bahçede kullanılacak bitkiler, bitki kök ve gövde gelişimine göre büyüme ve kök geliştirme sürecinde birbirine zarar vermeyecek aralıklarda dikilmelidir. Bitki büyüklüğüne göre değişebilecek bu sayı m2’de 15-25 adet arasıdır.

 

 1. Tasarım:

  Dikey bahçe için uygulanacak mevcut tasarım projesi maksimum özenle uygulanmalı ve iyi yansıtmalıdır. Yapılacak tasarımda kullanılabilecek bitkiler dikey bahçenin bulunduğu yere ve şartlarına göre toleranslı bitki türlerinin arasından seçilecek ve bu listeye bağlı kalınacaktır.

 

Tasarımda kullanılacak pileksiglass materyaller dikey bahçeye 2-5cm aralık kalacak şekilde ayaklarla montajlanacaktır.

 

 1. Uygulama Esasları:

  İmalatlarda kullanılacak bütün malzemelerin TSE standartlarına uygun işverenin kabul edeceği kalitede olması gerekmektedir. Tüm imalat ve montaj aşamalarında işin ehli uzman personel kullanılmalıdır. Çalıştırılan bütün işçi ekibinin sigortalı olduğuna dair belgeler İşverene sunulmalıdır. Montaj esnasında İSG kurallarına kesinlikle uyulmalıdır. Montajlarda kullanılacak iskeleler işçi güvenliği açısından maksimum güvenlikte olmalıdır. Montaj aşamalarında çalışan işçiler İş güvenliği ekipmanları (Baret, Eldiven, Gözlük, Kemer vs.) kullanmalıdırlar. Bu tip ekipman noksanlığından doğabilecek tüm kazaların sorumluluğu yükleniciye aittir. Çalışmalar maksimum dikkat ve özenle yapılmalıdır, çalışma esnasında çevreye ve 3. şahıslara herhangi bir rahatsızlık verilmemelidir. İş bitiminde çalışma sahası temizlenip işverene teslim edilmelidir.