Çiminizi ne kadar düzenli olarak gübrelemelisiniz?

İlgili Sorular
Bir Çimi Ne Sıklıkta Beslemelisiniz?
Çim İçin Hangi Gübre Türleri Kullanılır
Çim Gübresi Talimatları
Balık Emülsiyonu Çim İçin İyi mi?

Çimenlerin gübre ihtiyacı olduğuna şüphe yok, ancak yanlış besinleri uygulamak veya yanlış zamanda gübreleme gibi hata yapmak kolaydır. Çiminizi ihtiyaç duymadığı zaman gübrelerseniz, esasen para atarsınız, bu nedenle gübreleri doğru zamanda uygulamak ve gereğinden fazla kullanmamak gerekir.

İzmir Bahçe Gübresi
İzmir Bahçe Gübresi

 
Çok Sık Ne Sıklıkta?


Çimlerinizin ihtiyaç duyduğu son şey sürekli aşırı beslemedir. Çim çiminize fayda sağlamak için hiçbir şey yapmaz ve çevreye zarar verebilir. Çoğu çimler için, yılda bir veya iki kez gübre uygulamak, çimlerinizi yeşil ve sağlıklı tutmak için yeterlidir. Tam olarak gübre uyguladığınızda kısmen ikliminize, ancak çoğunlukla sahip olduğunuz ot türüne bağlıdır. Anahtar çiminizin en fazla büyüme yaptığı mevsim boyunca gübrelemektir.

Serin Mevsim Otlar


Serin mevsim otları, çok yıllık çavdar otu, bükülmüş ot, uzun boylu çayır ve ince çayır gibi yaygın çim otu çeşitlerinin çoğunu içerir. Bu çim türleri kışın en kuvvetli şekilde büyür, bu nedenle sonbaharda döllenmeleri gerekir. İlkbaharın sonlarında yaz başlarına kadar dölleyebilirsiniz, ancak çimleriniz ihtiyaç duyduğu gibi görünüyorsa. Sağlıklı bir çim genellikle ikinci tur gübreye ihtiyaç duymaz.

 Sıcak Mevsim Otları


Bermuda otu, zoysia, kırkayak ve manda otu çeşitleri de dahil olmak üzere, sıcak mevsim otları kışın kısmen uykuda kalır ve yaz aylarında büyümelerinin çoğunu yapar. Sıcak mevsim otları, yaz başlarında döllenmelidir, böylece aktif dönemleri için bol miktarda besin içerirler. Gerekirse, Ağustos ayında tekrar döllenebilir.

İzmir Otomatik Sulama
İzmir Otomatik Sulama

Hususlar


Gübre uygulamak için yılın doğru zamanını daralttıktan sonra, doğru günü seçmek de önemlidir. Döllemek için en iyi zaman sert bir yağmur veya önemli bir sulamadan sonraki gündür. Hava tahminini kontrol edin ve yağmur fırtınasından hemen önce gübre uygulamaktan kaçının, çünkü ağır bir sağanak, çimin kullanabilmesi için besinlerin çoğunun toprağın dışına çıkmasına neden olabilir. En iyi sonuçlar için, uzun vadede daha iyi beslenme sağlayan yavaş salınımlı bir gübre kullanın. Gübre uyguladıktan sonra, çiminizi gübre yapraklardan ve toprağa yıkamak için yeterince hafifçe sulayın.