İÇ MEKANDA BİTKİ KULLANIMI

İç mekan bitkileri, yapay olarak oluşturulmuş mekanlarda doğal elemanlar olarak kullanılırlar. Dekorasyonun tamamlayıcı unsurları olarak görev yapar, modern teknolojinin yarattığı yapaylık arasında, yaşayan ve doğadan yansımayı taşıyan bitkiler, iç mekan organizasyonunda önemli yer tutarlar.

Çeşitli saksı, kap ve kasalarda yetişebilen ve salon, vitrin, oda, koridor gibi kapalı mekanlarda   kullanılmaya uygun doğal çiçek ve yaprak güzelliğini ömrünün sonuna kadar muhafaza eden bitki türleridir.

Son yıllarda, iç mekan bitkileri giderek daha popüler hale geldi. Hem ev sahipleri hem de ofis çalışanları, iç mekanlarını güzelleştirmek ve biraz hayat katmak için doğanın güzelliğine yöneliyor. İç mekan bitkileri görsel çekicilikten daha fazlasını sunabilir; ayrıca hava kalitesini iyileştirebilir, stresi azaltabilir ve hatta üretkenliği artırabilirler. Ev bitkileriyle ilgili sayısız fayda göz önüne alındığında, insanların evleri ve çalışma alanları için onlara giderek daha fazla yönelmesine şaşmamak gerek.

İÇ MEKANDA BİTKİ KULLANIMI
İç Mekan Bitki Seçimi

İç Mekan Bitkileri Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İç mekan bitkileri, bir alana güzellik ve yaşam sağlayan herhangi bir eve harika bir katkı olabilir. Bu bitkilere bakmak göz korkutucu görünebilir, ancak doğru bilgi ve ipuçlarıyla herkes iç mekan bitkilerine nasıl düzgün bakılacağını öğrenebilir. Bu yazıda, iç mekan bitkilerinizi nasıl seçeceğiniz ve koruyacağınızla ilgili temel bilgileri öğreneceksiniz.

İç mekan bitkileri için bakım son derece önemlidir, yetişmeye alışkın oldukları doğal yaşam alanları dışında başka bir ortamda devamlılığını sürdürmesi beklenen bu canlı unsurlar için optimum koşulların sağlanması gerekir. Birçok türü oldukça hassas olan bu bitkiler, bakıma ihtiyaç duyarlar. Saksı değişimi, düzenli olarak havalandırma ve ideal şekilde sulama, iç mekan bitkileri için önem arz ederken bitkilerin ev veya ofis yerlerinde konumlandırılması son derece önemlidir. Bitkinin türüne göre değişkenlik göstermesinin yanında direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalı, süzülen gün ışığını almasına özen gösterilmelidir.  Bitkinin bulunduğu ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır. Saksı değiştirme işlemi de iç mekan süs bitkileri bakımında büyük derecede rol oynar saksı değişimleri uygun mevsimlerde ve yine bitkinin türü göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.  

İÇ MEKANDA BİTKİ KULLANIMI

İç Mekânda Bitki Kullanımı ve  Mekân Üzerine Etkileri

İç mekan bitki seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken şey  kullanıcı kitlesinin belirlenmesi ve buna uygun bitki seçimlerinin yapılmasıdır. İç mekan bitkisi kullanılacak alanda çocuk, yaşlı, kronik hastalıkları olan insanların bulunması veya evcil hayvan olması son derece dikkat edilmesi buna uygun bitki seçimi ve konumlandırılması gereken unsurlardandır.

İç mekan kullanımına uygun bitkilerin kimi dekoratif çiçekleri kimi renkli yaprakları kimi ise sadece yeşil renkleri ve formlarıyla iç mekanların monotonluğunu, soğuk betonarme etkilerini yumuşatarak yaşam alanlarının havasını değiştirirler. Aynı zamanda mekânda renk-doku dengesini sağlarken , mekânda vurgu etkisi yapar, mekânın atmosferini değiştirip, stres yükünü azaltır, mekânda doluluk-boşluk dengesini ayarlayarak birçok zaman paravan etkisi oluşturmak için kullanılabilirler. İç mekan bitki kullanımının yaşam alanlarında daha çok vakit geçirmeye teşvik ettiği, yaşam alanlarında hava kalitesini arttırdığı birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.

İç mekan bitkileri, herhangi bir ev veya ofis alanına harika bir ektir. Sadece çevreye doku ve renk katmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve duygusal refahımız üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilirler. Çalışmalar, bitkilerin iç mekan hava kalitesini iyileştirebileceğini, stres seviyelerini azaltabileceğini ve üretkenliği artırabileceğini göstermiştir. Bu yazımızda, iç mekanlarda bitki kullanmanın çeşitli faydalarını tartışacağız ve çevre üzerindeki etkilerini keşfedeceğiz.

İç Mekanda Bitkisel Tasarım İlkeleri

Temel tasarım  ilkeleri olan uyum, denge ,birlik, zıtlık ,koram gibi ilkeler iç mekanda bitkisel tasarım için de geçerli ilkelerdir.

Örneğin vurgu yaratmak ya da hareketlilik kazandırmak için tasarımda zıtlık ilkesi uygulanmalıdır. Örneğin; bitkinin kullanılacağı alanda ahşap bir unsur yer alıyorsa önüne tezat oluşturacak ficus sp. Tercih edilebilir.

İç Mekanda Kullanılan Bitkilerin Olumlu Yönleri

İç mekân tasarımlarında bitkilerin kullanımının bireyler üzerine olan etkilerinde cinsiyet, yaş, eğitim faktörünün önemli derecede etkisi olduğu ,yapılan araştırmalarla desteklenmiştir. Bitkilerin insan psikolojisi üzerine de olumlu etkisi olduğu birçok bilimsel çalışma ile saptanmıştır.

Mekân tasarımlarında kullanılan bitkilerin yaprak, çiçek, meyve renklerinin; bitkinin çiçekli olup olmama durumlarının birey ve mekân üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak iç mekân tasarımlarında oldukça büyük öneme sahip olan bitkiler kullanılırken, bitkilerin özelliklerinin iyi bilinmesi, fonksiyonel ve estetik özelliklerine dikkat edilmesi, ekolojik kriterlere bağlı kalınarak tasarımların yapılması mekânın daha doğru kullanılmasını sağlayacağı gibi bireyler üzerinde de daha olumlu bir etki sunacaktır.

https://www.instagram.com/p/CiHj3GeAgDB/