Özellikle yaz aylarında çoğumuz serinlemek için havuzları kullanırız. Ancak havuzlar ne kadar güvenli ve temiz onu bilmiyoruz. Çoğu kişinin kullandığı havuzlar çok erken kirlenir ve çok fazla mikroorganizma barındırır bu sebeple bakımlarının çok iyi yapılması gerekir. Örneğin İzmir gibi bir turizm kentinde havuz bakımı nasıl yapılır. Çok fazla otelin bulunduğu bu kentte her yaz binlerce turist geliyor ve bu otellerde konaklıyorlar ve havuzları çok sık kullanıyorlar. Peki İzmir havuz bakımı nasıl yapılır.

İzmir Havuz Yapımı
İzmir Havuz Yapımı

Havuz Bakımı

Havuzlar yaz kış ihtiyaç duyduğumuz kullanım alanlarıdır ve bakımları düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar.Havuzların sularının sık sık değiştirlmesi lazımdır.

Havuz Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle havuz bakımı için bazı malzemelere ihtiyacımız olacak.

  1. Havuz temizlik robotları
  2. Üçgen şeklinde havuz süpürgesi
  3. Havuz temizlik kepçesi ve fırçaları
  4. Vakum hortumu ve adaptörü

Havuz Temizlik Robotları

Son zamanlarda havuz bakımı için çok sık kullanılan bu robotlar çok iyi temizlik yapmaktadır. Bu robotlar elektrikli süpürge şeklinde çalışır ve havuzun dibindeki kirleri bir şekilde uzaklaştırır.

Üçgen Şeklinde Havuz Süpürgesi

Altında sert bir fırçası olan bu süpürgeler havuzun tabanına vakum şeklinde çöker ve kir ve pislikleri çeker aynı zamanda arıtma sistemi işlemi için bu çöpleri gönderir.

Havuz Temizlik Kepçesi Ve Fırçaları

Havuzun içine düşen yaprakları ve büyük kirleri temizlemek için kepçeler kullanılır.Süpürmeye gerek kalmadan büyük kirleri çeker.

Vakum Hortumu Ve Adaptörü

Bu hortumlar sayesinde havuzun dibine çöken çöp ve pislikler direk çekilerek havuzdan uzaklaştırılır bu sayede havuz tertemiz bir hal almasını sağlar. Tüm bu ürünler sayesine havuzlar temizlenir ayrıca kimyasallar kullanılarak da havuz temizliği yapılır ve düzenli aralıklarla havuz ilaçlanır.

İzmir de ise havuz temizliği için bir çok firma mevcuttur. Turizm kenti olan bu şehir yaz ve kış aylarında otellerindeki doluluk oranının çok fazla olması ve havuzların çok kalabalık olmasına karşın havuz bakımı çok iyi yapılıyor. Saatlik havuz temizliği havuzun suyunun sürekli değişmesi düzenli periyodik ilaçlama ile tertemiz havuzlar vardır. Bu sebeple İzmir çok turist almasına rağmen havuzları çok iyi bir temizlik sistemine sahip olduğu için her hangi bir problem yaşanmamaktadır.