Çevre düzenlemesi alanında yaptığımız çalışmalar ve projeler kapsamında, dilediğiniz çim alanı sizlere sunuyoruz. Çim ekim işlemi dışında İzmir hazır çim kullanarak, bulunduğunuz alanda hızlı bir yeşil alan oluşturuyoruz. Hazır çimleri rulo ya da alana göre karo kesim halinde peyzaj uygulaması yapılacak alana yerleştiriyoruz. Döşeme işlemi sonrası ise kısa sürede kullanıma hazır hale gelen hazır çimlerinizin periyodik bakımlarını, uzman ekibimizle gerçekleştiriyoruz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hazır Çim Uygulaması

Hazır çim uygulamasında kullandığımız rulo çim, özel çiftliklerde, kaliteli tohumlarla yetiştiriliyor ve sizlere sunuluyor. Özenle dilediğiniz ölçülerde kesilerek şoklanan çimlerin, alana uygulanma süresi oldukça kısadır. Bunun nedeni canlı olan çimlerin hemen yeşil alanla buluşması ve toprağa sabitlenmesidir. Toprağa döşenen hazır çimlerin özenle uygulanması ve döşenmesi gerekir.

Hazır Çim Nasıl Döşenir?

Hazır çimlerde uygulama alanı büyüklüğü önemlidir. Bazı alanlar büyük olduğu için karo kesim çimlerde kullanılabilmektedir. Uygulama alanı ve kullanım özellikleri nedeni ile tercih edilir. Çim ekimi zahmetli ve uzun bir süreç gerektirir. Kullanıma hazır olması ve büyümesi zaman aldığından dolayı garanti verilemez.

Bunun nedeni tohumlara zarar verebilmesi muhtemel kanatlı türleri ve haşerelerdir. Hazır çimde böyle bir durumla karşılaşılmaz. Hazır çimlerin en iyi özelliği yabani otları barındırmaması ve bazı mantar, bakteri gibi mikroorganizmaların oluşmamasıdır. Çim ekimi yapıldığında düzgün ekilmeyen çimlerin çıkma olasılığı düşüktür. Hazır çimlerde ise özenle yetiştirilmiş, farklı tohum karışımlarıyla oluşturulmuş verimli bir çim alanı oluşturmak mümkün olur.

Hazır çimlerin döşenmesi;

  • Alan belirlenir
  • Alan büyüklüğüne uygun kesim yapılır
  • Hazır çim kesim sonrası hızlı bir şekilde uygulanır
  • Toprağa düzgün bir şekilde yerleştirilir
  • Çim aralıklarında boşluk kalmaz
  • Çim parçaları üst üste gelmez
  • Kenarlarda düzgün bir şekilde yerleştirilir
  • Uygulama sonrası sulama için beklenir
  • Toprağa sabitlenen çim köklerinin tutunması için silindir aletlerden üzerinden geçilir
İzmir Rulo Çim Firması
İzmir Rulo Çim Firması

Hazır çim uygulamasında eğimli alanlara çim uygulaması dikey olarak yapılır. Aynı zamanda bahçenin uzun kısmından başlayarak çim uygulamasına başlıyoruz. Karo çim parçalarını ya da rulo çimleri boşluklara uygulamak adına özenle kesip boşlukları kapatıyoruz. Boşluklara uygulama yaparken toprağa tam olarak oturması adına üst üste gelen çimleri özenle yerleştiriyoruz.

Toprağa tutunması gereken çimlerin uygulanmasında en önemli özellik, çimlerin yeterli uzunlukta olmasıdır. Çim ekim işleminde, çimlerin büyümesi için 6 ay beklemek gerekebilir. Sonuç olarak tam bir verimlilik alınamayabilir. Rulo çimler ise kullanıma hazırdır.

Hazır Çim Kullanım Alanları

Hazır çim kullanım alanları oldukça geniştir. Halı sahaları, golf sahaları, spor tesisleri, diğer tesisler ve alanlarda, bozulan tarafların tamirinde hazır çim kurtarıcı etkiye sahiptir. Hemen kullanımının olması ve büyük alanlara uygulanabilir yapısı ile talep görmektedir. Futbol sahalarında kullanılan çimler rulo çim olarak ve karo çim şeklinde kullanılır. Müstakil evinizin bahçesine, villa bahçesine ya da konut olan arsanıza uygulayabileceğiniz, anında etkisini görebileceğiniz bir peyzaj uygulamasıdır. Çim ekimi sonrası uzun süreci beklemek istemeyen ve çim uygulamasında garanti isteyen müşterilerimize, hazır çim uygulamamızı sunmaktayız.

İzmir Rulo Çim
İzmir Rulo Çim

Hazır Çim Avantajları

Hazır çim kullanımının en büyük avantajı hızlı sonuç almaktır. Aynı zamanda çim ekimi sonrası, çim tohumlarının yanında büyüyen yabani otlar, hazır çimlerde bulunmaz. Çim ekimi sonrası bazı zararlılara ilaçlama yapmak gereklidir. Hazır çim uygulamasında bu durumla fazla karşılaşılmaz. Hazır çimler, biçilmiş olarak belirli uzunlukta gelir. Çim ekimi sonrası uzayan çimlerin biçilmesi ve bakımı önemlidir.

Hazır çimlerde kullanılan çim tohumları uygun koşullarda muhafaza edilir ve uzama süreci uzmanlar tarafından takip edilir. Kesim işlemi ve rulo halinde hazırlanması gibi işlemler şoklama yöntemi ile yapılır. Hazır çimler hemen toprakla buluşturulur ve yeni alana hızla adapte olur. Rulo çim ya da karo çimlerde uygulanacak alanın büyüklüğü önceden tespit edilir. Kenar ve boşluk kalan alanlara, çimler özenle kesilerek yerleştirilir. Arada boşluk kalması ve toprağa temas etmemesi çimlerin kurumasına sebep olur.

İzmir Konutlar İçin Rulo Çim
İzmir Konutlar İçin Rulo Çim

Hazır Çim Bakımı

Hazır çim bakımı için, sadece belirli uzunluğa gelene kadar beklemek ve yeterli uzunluğa ulaştığında biçme işlemi yapılarak uygulanır. Aynı zamanda çimlerin canlılığını koruması adına en önemli bakımı sürekli nemli toprakta bulunmasını sağlamaktır.

Fazla sulama sonrası çim köklerinden toprağa gitmeyen su, birikinti oluşturur ve sonrasında köklerde yanma meydana gelir. Bu nedenle yapılması gereken işlemler arasında, otomatik sulama sistemlerimizin kullanılmasıdır. Su tasarruf ve personel maliyetinizi en aza indirgiyoruz. Otomatik sulama sistemi ile hazır çim alanınız sürekli yeterli oranda sulanıyor.

Yağmur yağması halinde otomatik olarak devre dışı kalıyor ve su dengesini koruyor. Aynı zamanda belirli zamanlarda yaptığımız ilaçlama hizmetimiz ile bahçe alanınızın her zaman sağlıklı kalmasını sağlıyoruz.

Hazır çim rulosu olarak kullanacağımız malzemeler kaliteli olup, profesyonel ekibimiz tarafından uygulanır. Hazır çimlerimiz ile çevre düzenlemesi amacına ulaşır. Çim alan, peyzaj alanında vazgeçilmez uygulamalar arasındadır. Çim alana alternatif olarak yer örtücülerimizde talep gören uygulamalarımız arasındadır.