Bir peyzaj tasarımcısıyla çalışmayı düşünüyorsanız, doğru uyumu bulmak ve proje boyunca sürprizlerden kaçınmak, büyük ölçüde hangi soruların önceden sorulacağını bilmek ve bu profesyonellerin sağladığı hizmet yelpazesine aşina olmakla ilgilidir.

Mevcut hizmet yelpazesi ve potansiyel müşterilerin iş için bir profesyonel işe almadan önce sorması gereken 10 temel soru hakkında.

Bahçecilik ve çevre düzenlemesi, birçok insanın güzel dış mekan alanları yaratmaya hevesli olmasıyla, giderek daha popüler hale gelen bir hobidir. Peyzaj tasarımı, bir bahçeyi ev sahibinin kişisel tarzını yansıtan, işlevsel, estetik açıdan hoş bir alana dönüştürmede her zaman kilit bir faktör olmuştur. İster küçük bir kentsel arka bahçeye karakter katmak ister abartılı bir dış mekan yaratmak isteyin, birçok tasarım seçeneği mevcuttur.

İlk olarak, ördeklerinizi arka arkaya alın. Bir peyzaj uzmanına ulaşmadan önce, bahçe tadilatınız için bir istek listesi yazın, önceliklerinizi ve bütçenizi belirleyin ve sürecin hangi bölümlerini yardım için bir profesyonel kiralamak istediğinize karar verin. Bu kağıt üzerinde, profesyonellerle iletişim kurmaya başlamadan önce bir tasarımcıda aradığınızı açıkça anlayacaksınız.

Peyzaj Tasarımcısı Tutmadan Önce Sorulması Gereken 10 Soru

  1. Hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Her şeyden önce, bir peyzaj tasarımcısının projeniz için doğru kişi olup olmadığını görmek için hangi hizmetleri sunduğunu belirleyin. “Potansiyel bir müşterinin sorabileceği en iyi soru şudur: ‘İstediğimiz işin kapsamı konusunda deneyimli misiniz ve tasarlayıp yönetiyor musun? ”

Genel anlamda, peyzaj tasarımcıları sundukları hizmetlere bağlı olarak üç kategoriden birine girer:

Sadece tasarım. Bazı tasarımcılar sadece tasarım sürecinde uzmanlaşmıştır. Bu genellikle bir site analizi ve müşterinin ihtiyaçları hakkında bir tartışma, bir ön tasarım, geri bildiriminize dayalı revizyonlar ve bahçeniz için son ayrıntılı bir ana plan içerir. Bu ayrıntılı dikim planı ve inşaat dokümanı daha sonra oradan almak için size (veya seçtiğiniz bir peyzaj yüklenicisine) teslim edilir.

Tasarım-yapı. Diğerleri, yukarıda açıklanan tasarım hizmetinin yanı sıra tesis satın alımını ve tüm kurulumunu denetler. Yüklenicilere izin vermek ve sert kurulum için ihtiyaç vardır – bazen peyzaj tasarımcısı da tescilli bir yüklenicidir ve diğer zamanlarda ekibinde veya önermek ve denetlemek için peyzaj yüklenicileri vardır.

İLGİLİ: En İyi Tasarım-Yapı Firmaları arasından seçim yapın

Tam servis – tasarım-yapım ve bakım programı. En yüksek dokunuş hizmeti için, bazı peyzaj tasarımcıları yukarıdakilerin tümünü sunacak, ayrıca bahçenin sürekli bakımını denetleyecektir.

  1. Geçmiş çalışmalarınızın örneklerini görebilir miyim? “Tasarımcının istediğiniz bahçeye göre tarzını düşünün” diyor. “Modern, temiz bir şehir bahçesi istiyorsanız, daha önce tasarlanmışlar mı? Ya da kır evi tarzı bir bahçe arıyorsanız, teslim edecek bitki bilgilerine sahipler mi? ”

Alternatif olarak, bir tasarımcının portföyü aradığınız stili içermiyorsa, bahçenizin vizyonunu gerçeğe dönüştürecek eğitimin kanıtları için kimlik bilgilerine göz atın. Akredite peyzaj tasarımı kolajlarından ve profesyonel kuruluşlardaki üyeliklerden derece hem iyi göstergelerdir.

  1. Bahçe danışmanlığı sunuyor musunuz? Bazı peyzaj tasarımcıları bir ila iki saat bahçe danışmanlığı sunacak. Bu toplantı sırasında, bir tasarımcı genellikle mülkünüze gelir, bahçede yürüyüşe katılmak için size katılır, yeni modelinizle ne yapmak istediğinizi dinler ve tasarım için bazı fikirleri zıplamaya başlar.

Bu, tasarımcıya uygun olup olmadığınızı belirlemeniz ve tasarımcının size müşteri olarak uygun olup olmadığını görmesi için harika bir fırsattır. “Bir müşterinin hangi rolü oynamak istediklerini belirlemesi önemlidir” diyor. “Bir işbirliğiyle ilgileniyorlar mı, tasarımcıya tamamen ertelemek istiyorlar mı yoksa bahçeleri için açık bir fikre sahipler mi ve sadece birinin onu uygulamasını mı istiyorlar?”

Bir başlangıç ​​danışmanının ücretsiz olmasını beklemeyin – sonuçta, bir profesyonelin zamanının iki saati – bazı tasarımcıları işe alırsanız, danışma ücretini tasarımın maliyetine koyacaktır.

  1. Bahçemiz için ne gibi fikirleriniz var? İstek listenizi ve bütçenizi tasarımcıyla paylaştıktan ve tasarımcı mülkünüzü görme şansına sahip olduktan sonra, tasarımcının peyzajınız için nasıl bir vizyona sahip olduğunu sorun. Tasarımcılar, bitkiler ve sert peyzaj malzemeleri için ilham görüntüleri içeren kolaj tarzı bir ruh hali panosundan CAD programı veya elle oluşturulan iki boyutlu, ölçekli bir çizime kadar, manzaralarınız için fikirlerini sunma konusunda farklı ortamlara sahiptir.

Bu, tasarımda neyi sevdiğinizden ve beğenmediğinizden veya istek listenizde eksik olan herhangi bir şey gördüğünüzde konuşma zamanıdır – örneğin, alet depolama için daha fazla alan, sebze yetiştirmek için alan veya gölgeli bir alan. Bu toplantıyı takiben, bir tasarımcı geri bildiriminize dayanarak gözden geçirilmiş bir tasarım çizimi çizecektir.