YÜRÜME YOLLARI

Bahçe yolunuzun veya yollarınızın amacını belirleyin.
Yürüyüş yollarını kullanarak ziyaretçilerinize mülkünüzde rehberlik edin. Muhtemelen gitmelerini istediğiniz yere gidecek ve istemediğiniz alanlardan kaçınacaklardır.

Bahçe kulübelerine ve diğer hizmet alanlarına kolay erişim sağlayan yürüyüş yollarına sahip olun.

Yürüyüş yolları olağanüstü bir özelliğe veya manzaraya neden olabilir. Bir patika sonunda bir çardak, bir ağaç dikme veya çeşme yerleştirebilirsiniz. Hiçbir yere giden yollara sahip olmamaya çalışın.Yürüyüş yolları bahçenize güzellik ve görsel ilgi katar. Bahçe tasarım öğelerinizi birbirine bağlarlar.

Yürüyüş yollarınızın nereye gideceğini planlayın ve alacakları şekle ve yöne karar verin.
Yolunuzu döşemek için ne kadar malzeme satın almanız gerektiğini hesaplamak için bir ölçüm bandı kullanın.

Yavaşça kıvrımlı yollar, görsel olarak çekici ve gezicinin gezinmesi için ilginçtir. Düz yürüyüş yolları çok resmi bahçeler için iyidir. Ayrıca daha küçük, kıvrımlı bitişik yollara izin verirken ana erişim yolunu geniş ve düz tutabilirsiniz.
Kazmaya veya döşemeye başlamadan önce yolunuzun şeklini belirlemek için bahçe hortumu veya başka bir malzeme kullanın.

Yürüyüş yolunuzun genişliğini düşünün.
Ortalama bir yürüteç için 0,90 m (2 ila 3 fit) genişliğinde 60 ila 90 cm genişliğe izin verin. İki kişinin yan yana yürümesi için, yol genişliği 1,2 ila 1,5 m (4 ila 5 m) genişliğinde olmalıdır.

Gerekirse yolun bir tekerlekli sandalye veya bebek arabası için yeterince geniş olduğundan emin olun.
Bahçe yolunuzun el arabaları, çim biçme makineleri ve diğer bahçe ekipmanlarını içerebileceğinden emin olun.

Yürüyüş yolunuzu döşemek için kullanmak istediğiniz malzeme türlerini seçin.
Yürüyüş yollarınız, ayrıntılı taştan veya birçok malzemenin bir kombinasyonundan yapılmış basit çimenli şeritler olabilir.

Peyzaj finişerleri tüm şekil, boyut, renk ve fiyatlarda gelir. Seçimlerinizi keşfetmek için yerel bahçenizi veya bina malzemeleri dükkanınızı ziyaret edin.
Bu malzeme pahalı olsa da, doğal taş için birçok seçenek var. Kaldırım taşı iyi bir seçimdir.

Bahçe yürüyüşünüz için malç veya bezelye çakıl kullanmayı düşünün. Bu malzemeler daha ucuzdur, ancak daha az dayanıklıdır ve zaman zaman yeniden uygulanması gerekir. Belki bunları daha az kullanılan yollar ve ana yürüyüş yolunuz için daha önemli bir ürün için kullanın.

Beton, diğer seçeneklerden daha az çekici görünse de, dikkate alınması gereken çok kalıcı bir malzemedir. Damgalı beton alternatif olabilir. Bu malzemeyi kullanırken ileride yolun konumunu veya yönünü değiştirmek istemeyeceğinizden emin olun.

Tuğla ve parke taşları yolunuz için kullanılabilir. Veya tuğla ve beton gibi malzemelerin bir kombinasyonunu birlikte düşünün.
Yürüyüşünüz için kullandığınız malzemenin güvenli olduğundan emin olun. Örneğin yağmurdan sonra yolun kayganlaşmamasını sağlayın.
Çekici sınır bitkileri ve heykel, büyük taşlar veya kuş besleyiciler gibi yollarla yolunuzu yumuşatın. Yürüyüş yolu çeşitli bahçeler arasında bir bölücü olabilir.

Cazibe eklemek ve efekti yumuşatmak için basamak taşları arasında kısa otlar, otlar veya toprak örtüsü dikin.

Geceleri yolu kullanan yürüyüşçüler için yeterli aydınlatma sağlayın. Işıklarınızı sert bir şekilde bağlayabilir veya ucuz güneş ışığı kullanabilirsiniz. Spot ışıkları, ilgi ve güzellik katmak için ağaçlara yerleştirilebilir veya güvenlik için adımların olduğu yerlere yerleştirilebilir. Örneğin, bir akşam partisinde kullanılacak ara sıra aydınlatma için, yol boyunca armatürler kullanın veya küçük ışıklar yayınlayın.

Yolunuzun bitki ve enkazdan geçeceği alanı temizleyin ve taş veya betonun nasıl döşeneceği konusunda yerel bina tedarik merkezinize danışın. Asfaltlama malzemesini döşemeden önce bir yabancı ot bariyeri kumaşı kullanmayı düşünebilirsiniz.