EKME ÇİM VE RULO ÇİM ARASINDAKİ FARKLAR

Çim

Çim alanlar ekildikleri veya serildikleri toprak yüzeyini tamamen kapatmak üzere zeminde fon oluştururken toprağı kökleriyle sararak toprak ve rüzgâr erozyonuna karşı koruma sağlayan, karbon tutumu yaparak hava kalitesini artıran, toprakta oluşabilecek drenaj problemlerini önleyen, aynı zamanda bireylerin yaşam kalitesini artırarak ruh sağlıklarına iyi gelen bitkisel yüzeylerdir.

Çim alanların hayat kalitemiz üzerinde avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar fazla su ihtiyacı, türüne göre biçim periyodundaki kısalıklardan dolayı iş gücü harcanması, bakım ve hastalıklarla ilgili problemlerden kaynaklanan keçeleşme, renk değişimi olaylarının yaşanması çim bitkilerinin dezavantajları şeklinde sıralanabilir.

EKME ÇİM VE RULO ÇİM ARASINDAKİ FARKLAR
Rulo Çim

Çim Kullanım Alanları

Çim alanlar; refüjler, park ve bahçeler, spor tesisleri gibi çok çeşitli yeşil alanlarda kullanılmaktadır. Bir çim alan elde etme yöntemleri oldukça çeşitlidir. Bu yöntemlerden en yaygın olanları tohumla ekim ve rulo çim (Hazır çim uygulaması) uygulamalarıdır.

Her iki yöntem içinde maliyet birbirine çok yakındır. Buradaki ayırt edici kriter çimin istenilen forma ulaşma süresindeki farklılıklardır. Hazır çim uygulamasında istenen forma hemen ulaşılabilirken tohumla ekim yönteminde bu süreç biraz daha uzun sürmektedir.

Çim ekimi için en uygun dönem sonbahar dönemidir fakat iklime bağlı olarak ilkbaharda ve yaz aylarında da ekim işlemleri gerçekleştirilebilir. Çim alanın bulunduğu konum ve çevre koşullarına göre hangi çim türünün seçilmesi gerektiğine karar verilir. Tüm ekim yöntemlerinin gerçekleşmesi için öncelikle iyi bir tesviye çalışması gereklidir. Bu aşama kaba tesfiye ve ince tesfiye olarak iki şekilde gerçekleştirilirken, alanda drenaj ve eğim gibi ayarlamaların doğru yapılması oldukça önemlidir.

İyi bir çim alan elde etmek için öncelikle alanın kullanım işlevine göre uygun çim türü seçilmeli gerekli görüldüğü durumlarda farklı karışımlara da başvurulmalıdır. İyi bir çim alan oluşturmak için mutlaka sertifikalı çim tohumları kullanılmalı, daha sonrasında toprak işleme ve tesviye çalışmaları düzgün bir şekilde yapılmalı ve çim ekimi gerçekleştirilmelidir.

Çim alanların bakım periyotları aksatılmamalı, gerekli olduğu durumlarda over seeding (üsten tohumlama) işlemi gerçekleştirilmelidir.

Tohumla Çim ve Rulo Çim Arasındaki Farklar

Tohumla ekim rulo çime göre ilk ekim sürecinde daha az masraflıdır. Uygulama alanında direkt uygulanır ve çimlerin istenilen forma gelmesi için gerekli büyüme süreci uygulama alanında gerçekleşir. Eğer kullanıcı bu süreci beklemek istemezse alanda rulo çim uygulaması yapılır ve bu sayede istenilen çim görüntüsü rulo çim alanda tesis edildikten 2-3 hafta sonra çimler köklendiğinde elde edilmiş olur.

Fakat rulo çim uygulamasında ruloların nakliye işlemi uzun sürmemelidir. Yaklaşık 6 saat içerisinde ekimi yapılmayan çim ruloları sararmaya başlar. Aynı şekilde alana tesisinde de oldukça dikkat edilmeli; ruloların üst üste gelmemesine, hava boşluğu kalmamasına, ruloların toprağa adapte olabilmesi için silindir işleminin düzgün yapılması gereklidir. Tohumla ekimde ise tesviye sıkıntıları daha azdır. Tohumlar alana düzgün bir şekilde yayılmalıdır. Eğimli alanlarda tohumlar toprakla beraber kayabilir bu da istenilen üniform çim görüntüsünün elde edilememesine sebep olur. Bu alanlarda rulo çim uygulamasının tercih edilmesi çok daha avantajlı olacaktır.

EKME ÇİM VE RULO ÇİM ARASINDAKİ FARKLAR
Rulo Çim

Her iki ekim yönteminde de ilk 2-3 hafta çok önemlidir. Tohumla ekimde tohumların patlaması için bu süreçte toprak nemli kalmalıdır. Aynı şekilde rulo çim yönteminde de uygulama alanına ekim alanından kesip getirilen çimlerin köklenmesi için bu süreçte toprağın nem durumu çok önemlidir. Fakat rulo çimlerin ilk 2-3 haftalık süreçteki su ihtiyacı tohumla ekime kıyasla daha fazladır. Çünkü hazır halde gelen çimler büyüdüğü için su ihtiyaçları da fazladır. Yeterli sulama yapılmazsa her iki yöntemle de tesis edilen çimlerden istenilen verim alınamaz.

EKME ÇİM VE RULO ÇİM ARASINDAKİ FARKLAR
Ekme Çim Tohumu

Çim alanların istenilen formda olabilmesi için her iki yönteminde de yoğun bir bakım çalışması yapılması gerekir. Çimler düzenli olarak sulanmalı, hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama periyotları aksatılmamalıdır. Aksi takdirde çimlerde lekelenmeler, açılmalar ve keçeleşmeler meydana gelebilir. Yabancı otlarla mücadele de rulo çim uygulaması daha avantajlıdır. Çünkü çim kalıpları hazır bir şekilde alana gelip toprağı kapladığı için yabancı ot gelişimini kısıtlamış olur. Fakat bu kesin bir çözüm değildir yine de rulo çim uygulanan alan yabancı otlara karşı kontrol altında olmalıdır. Tohumla ekim uygulamalarında yabancı otların gelişmemesi için düzenli olarak bakımlar yapılmalıdır.

https://www.instagram.com/p/ChRVJoKgq97/