Peyzaj uygulamalarında en fazla talep gören işlem çim ekimi, izmir çim biçimi ve bakımıdır. Çim ekimi işleminde hazır rulo çim ya da çim tohumları kullanılır. Bahçenize uygulamak istediğiniz çimlerin bahçenize uygun olarak yapılaması gerekir. Özellikle rulo çimler, özel ölçülerde hazırlanır ve alana getirilir. Rulo çimlerde kesim işlemi yapılırken, çimlerin şoka uğraması bazı yıpranmalara sebep olabilir. Çim tohumu ekim işlemi ise uygulama bakımından kolay ve daha sağlıklıdır.

Çim Tohum Ekimi

Çim ekim işleminde öncelikle toprak alan havalandırılır. Peyzaj uygulamalarımızda çim uygulanacak alanın detaylı olarak temizliği yapılır. Çim ekimi makine yardımı ile ya da elle yapılır. Makine ile serpme yöntemi kullanılarak yapılan çim ekimi eşit dağılım sağlar ve çimlerin daha düzgün çıkmasına imkân tanır. Çimlerin tohumlama sonrasında sulama işlemi dikkatli ve özenli yapılmalıdır.

Toprak için çim ekimi öncesi ihtiyacınıza göre gübreleme işlemi uzman ekibimiz tarafından uygulanır. Uygulanan çim tohumları, hava şartları ve sulama düzenine uygun olarak hızla büyür. İsteğe göre 5 cm ya da 7 cm olan çimler artık biçilmeye uygundur. Çim biçme ise çimlerin şoka girmemesi ve daha canlı kalabilmeleri adına önemlidir.

İzmir Ekme Çim Tohumları
İzmir Ekme Çim Tohumları

Rulo Çim Uygulaması

Rulo çim uygulamasında istenilen alana uygun olarak tek parça ya da birkaç parça olarak rulo halinde getirilir. Rulo olarak gelmesi nedeniyle bazı çim kökleri topraktan ayrılabilir. Uygulama alanına hızla gelmesi gereken rulo çimler toprağa yerleştirilir. Silindir araçlarla toprağa baskı uygulanır ve toprağa adaptasyonu sağlanır. Otomatik sulama sistemi ile eşit olarak sulama işlemi yapılır. Toprağın dinlenmesi ve çimlerin toprağa köklerini sağlamlaştırması ile çim alan hazır hale gelir.

İzmir Konutlar İçin Rulo Çim
İzmir Konutlar İçin Rulo Çim

Çim Tohumları

Bahçenize uygulanacak çim tohumları ya da rulo çimde kullanılan tohumlar kaliteli ve çeşitlidir. Bazen karışım çimler kullanılabildiği gibi bazen de tek tür çim kullanılmaktadır. Talebe uygun olarak kullandığımız çim tohumları, 1. sınıf tohumlardan oluşur.

Uygulama alanında toprağın temizlenmesi ve havalandırılması işlemiyle ekim işlemine başlanır. Ekim sırasında muhafaza edilen tohumlar elle, makine ile ya da farklı yöntemler kullanılarak tarafımızdan yapılır.

İzmir Ekme Çim Tohumları
İzmir Ekme Çim Tohumları

Çim Biçme

Çim biçme işlemi profesyonellik isteyen işler arasındadır. Çim biçmek için bahçe makası kullanmak son derece yanlıştır. Peyzaj uygulamalarımızda kullandığımız çim biçme makinelerimiz, periyodik bakımları yapılmış, devir ayarlı ve keskin bıçaklara sahip cihazlardır. Çim biçme zamanının geldiğini anlamanız için, çim yüksekliğine bakmanız ve canlılığına dikkat etmeniz gereklidir. 5-7 cm civarında olan çimler istediğiniz uzunluğa göre kısaltılır. Genellikle 2,5 cm ya da 3 cm kadar boyuta indirilen çimler, görsel olarak daha estetik görünüm sağlar. Çim biçme işlemi sonrası, toprak havalandırma işlemi yapılır.

Bahçenizin daha sağlıklı durması için gerçekleştirdiğimiz bahçe havalandırmasında çim kalıntıları, yabani otlar ve taşlar çim alanından uzaklaştırılır. Toprak derin bir nefes alır ve bazı çim kökleri gevşer. Gevşeyen çim kökleri silindir malzemelerde toprağa baskı uygulanarak sabitlenir. Gübreleme işlemi yapıldığında ise çimler gerekli besini alır ve daha sağlıklı büyür.

Çimlerde Gübreleme Neden Önemlidir?

Çim alanlar sürekli sulama yapılan alanlar arasındadır. Su kullanımı ile toprak içerisinde bulunan mineral ve besinler zamanla niteliğini kaybeder. Toprakta yeterli besin kalması, sulama yapılan toprakta beklenemez. Bu nedenle belirli zamanlarda gübreleme işlemi uygulayarak, bitkilerinizin kaybettiği besinleri almasını sağlıyoruz. Daha sağlıklı uzayan bitkiler ve çimler, canlı görünümünü tekrar kazanır ve matlaşmaz.

Çimlerde Az Sulama

Çim alanın mat görünüme sahip olmasının nedeni, yeterli sulama ve gübreleme yapılmamasından kaynaklanır. Kurak alanlarda ve özellikle yağışın az olduğu mevsimlerde çimler yeterli suyu alamaz.

Canlılığını kaybetmesine ve çimlerin ölmesine neden olabilir. Yanlış zamanda sulamada zararlıdır. Kavurucu sıcaklarda gereğinden fazla yapılan sulama, çim köklerinin yanmasına ve çimlerin ölmesine neden olur. Çimler canlıdır ve diğer bitkiler gibi besin ve suya ihtiyaç duyar. Çimlerin hızla uzaması adına sulama oldukça önemlidir.

İzmir Otomatik Sulama
İzmir Otomatik Sulama

Çim Biçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çim biçmek adına kullanılan malzemelere dikkat edilmesi gerekir. Bahçe makası kullanımının tavsiye edilmemesinin sebebi, canlı bitkilere dokunan bıçağın şoklama yapmamasıdır. Çim biçme makinesinin verimi oldukça güçlü olup, en hızlı sürede çimi biçer.

Keskin bıçak yapısı ile çim acı hissetmez. Bilindiği üzere bitkiler canlıdır ve şoklama ile kesim olmadığında daha fazla acı hisseder. Canlı tarafların, biçilmeden etkilenmemesi adına hızlı uygulama önemlidir. Çim biçtikten sonra çimlerin arasında bazı kalıntılar kalır. Aynı zamanda yabani otların büyümesi ile çimler zarar görür.

Çimlerim daha rahat nefes alması ve rahat büyümesi adına diğer maddelerden ayrıştırılması gerekir. Tırmık kullanılarak yapılan işlemde toprak yumuşar ve tohumlar ekilir. Toprağın sağlamlaştırılması işlemi ise silindir formlu makineler ya da malzemeler ile yapılır. Toprak dinlendirilir ve sulama yapılır. Sulama can suyu olarak yapılmalıdır. Dinlenen toprağa daha sonra düzenli olarak otomatik sulama sistemlerimiz kullanılarak sulama yapılır ve kısa sürede çimler büyümeye başlar.