Dikey bahçe sistemlerinde; hidroponik yöntemi ile uygulanan panellerde dikey olarak yerleştirilen bitkilerin yetiştirilmesi adına kullanılan tekniktir. Dikey bahçe sistemleri farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Uygulamalarımız arasında İzmir konutlar için dikey bahçe kullanımı, teras balkon bahçelerinde ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Konutlarda Dikey Bahçe Nasıl Olur?

Konut sisteminde betonlaşma nedeni ile balkonda bitki yetiştiriciliği adına geliştirilen bir sistemdir. Bu sistemde hem çevre düzenlemesi hem de yaşam kalitesinin daha iyi seviyelere gelmesi sağlanır. Dikey bahçe; yosun duvarlar, canlı yeşil duvar ya da bitki duvar olarak biliniyor. Konutlarda kullanılan paneller dikey olarak askıya alınır.

Kullanılan materyaller arasında sağlam ve dayanıklı profiller bulunmaktadır. Duvara monte edilerek kullanılan bu panellerde birbirinden farklı bitkiler yetiştirilebiliyor. Dikey bahçe kullanım geçmişi eski uygarlıklara kadar dayanıyor. Günümüzde birçok Avrupa ülkesi bu konuda gelişme göstermiştir.

Dikey Bahçe Konutlarda Kullanımı

Konutlarda kullanılan dikey bahçe sistemlerinde geçiş yolu, müstakil ev duvarları ya da site balkon duvarlarında kullanımı yaygındır. Saksıların kapladığı alan düşünüldüğünde en iyi alternatif dikey bahçelerdir. Boş olan beton duvarların görüntüsünü daha doğal hale getirmek adına dikey bahçe panelleri sihirli bir dokunuş sunuyor. Sizlere Avrupa’nın gözdesi olan dikey bahçe sistemlerini sunmaktan gurur duyuyoruz.

İzmir Dikey Bahçe
İzmir Dikey Bahçe

Konutlarda Dikey Bahçe Bakımı

Konutlarda dikey bahçe bakımları panel gövdesinden yapılmaktadır. Belirli periyotlarda bakımları yapılır. Farklı bitki türlerini karma olarak kullanabileceğiniz dikey bahçe sistemlerinde her bitkinin büyümesi ayrı zaman dilimlerinde olabilir. Bakımı panel bölümünden yapılırken, budama, biçme işlemleri gerçekleştirilir.

Konutlar Dikey Bahçe Sistemleri İle Isı ve Ses Yalıtımı Korumasına Sahip Olacak

Konutlarda en büyük faydaya sahip olan dikey bahçeler, birçok ülkede evsel klima görevi görmektedir. İç ve dış duvarlarda kullanımı oldukça yararlıdır.

Avantajları;

 • Dış duvarlardan gelen yoğun yağmur ya da UV ışınlarına karşı koruma sağlar.
 • Ses yalıtımı görevi üstlenir.
 • Yer tasarrufu sağlar.
 • Suya ihtiyacı olmayan bitkiler kullanılabilir.
 • Dikey bahçe meyve ve sebzeleri yetiştirilebilir.
 • Havayı temizler ve oksijen üretir.

Dikey bahçeler evapotranspirasyon yöntemi ile yaz sıcağında serinlemenizi sağlar.

Konutlarınızın iç alanında kullanmak adına dikey bahçe hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Alan değerlendirme konusunda önemli bir uygulama olan İzmir konutlar için dikey bahçe sistemleri temiz hava sirkülasyonu sağlıyor. Duvarların daha doğal görünüme kavuşması adına iç ve dış duvarlarda kullandığımız sistemde birçok bitki çeşidine yer veriyoruz.

Dikey Bahçe Konut Dış Duvar Kullanımı

Dikey bahçe panelleri öncelikle uzman ekibimiz tarafından belirli ölçülerde tasarlanıyor. Panellere uyguladığımız eğrelti otu, calathea, pilea, çalı, ficus repens gibi birçok bitki türünü dikey bahçenize uyguluyoruz. Bakımını panel bölmeden gerçekleştiriyoruz.

Dikey Bahçe Sistemi Teknik Özellikleri

Proje tasarımında tercih ettiğiniz dikey bahçe uygulaması için taleplerinize uygun olarak tepsi tabanına sahip sistemler kullanılır. Bazı bitkiler fazla suya ihtiyaç duymazken, bazı bitkiler sürekli nemli ortamda bulunmalıdır. Tepsi tabanına sahip sistem ile bitkiler sürekli nemli kalır. Bitki çeşitliliğine uygun sulama yöntemi kullanılan ve bakım yapılan bahçe sistemlerinde önemli olan düzenli bakımdır. Peyzaj firması olarak, dikey bahçe bakımınızı düzenli olarak sağlıyoruz.

İzmir Dikey Bahçe
İzmir Dikey Bahçe

Dikey Bahçe Sistemleri İç Alan Kullanımı

Dikey bahçe sistemi iç alanda temiz hava almanıza yardımcı olur. Konut içerisinde bulunan karbon monoksit gibi zararlı maddelerin hava ile ciğerlerinize nüfuz etmesi oldukça zararlıdır. Bu nedenle oksijen üretimi yoğun olan dikey bahçenizi duvar alanlarınızda saksı yerine kullanabilirsiniz.

Dikey Bahçe Sisteminin Avantajları

Konutlarda bitki yetiştirmek adına yeterli alana sahip olamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yer kaplayan saksı kullanımı, alanınızı daraltır. Daha ferah ve düzenli bir bahçe için dikey bahçe sistemlerinizi dilediğiniz duvara talep edebilirsiniz.

Avantajları;

 • Konutlarda ses yalıtımı sağlar.
 • Konutun içinde ve dışında kullanılabilir.
 • Dikey bahçe profilleri sağlam ve dayanıklıdır.
 • Hava koşullarında koruma etkisi vardır.
 • Betonlaşmanın yoğun olduğu yerde, derin bir nefes almanızı sağlar.
 • Oksijen üretimi ile hava kirliliğinin önüne geçer.
 • Renkli bitkilerin bir arada yetişmesini sağlar.

Dikey bahçe sistemlerimizi dilediğiniz ebatlarda talep edebilirsiniz. Boş olan her alanı değerlendirmek adına dikey bahçe kullanabileceksiniz. Bakımı için sizlere dikey bahçe bakım hizmeti sunuyoruz. Sürekli canlı ve verimli bir bahçe için gerekli bakımları titizlikle yapıyoruz.