İzmir Konutlar İçin Dikey Bahçe

İzmir Konutlar İçin Dikey Bahçe

Dikey bahçe sistemlerinde; hidroponik yöntemi ile uygulanan panellerde dikey olarak yerleştirilen bitkilerin yetiştirilmesi adına kullanılan tekniktir. Dikey bahçe sistemleri farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Uygulamalarımız arasında İzmir konutlar için dikey bahçe kullanımı, teras balkon bahçelerinde ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Konutlarda Dikey Bahçe Nasıl Olur?

Konut sisteminde betonlaşma nedeni ile balkonda bitki yetiştiriciliği adına geliştirilen bir sistemdir. Bu sistemde hem çevre düzenlemesi hem de yaşam kalitesinin daha iyi seviyelere gelmesi sağlanır. Dikey bahçe; yosun duvarlar, canlı yeşil duvar ya da bitki duvar olarak biliniyor. Konutlarda kullanılan paneller dikey olarak askıya alınır.

Kullanılan materyaller arasında sağlam ve dayanıklı profiller bulunmaktadır. Duvara monte edilerek kullanılan bu panellerde birbirinden farklı bitkiler yetiştirilebiliyor. Dikey bahçe kullanım geçmişi eski uygarlıklara kadar dayanıyor. Günümüzde birçok Avrupa ülkesi bu konuda gelişme göstermiştir.

Dikey Bahçe Konutlarda Kullanımı

Konutlarda kullanılan dikey bahçe sistemlerinde geçiş yolu, müstakil ev duvarları ya da site balkon duvarlarında kullanımı yaygındır. Saksıların kapladığı alan düşünüldüğünde en iyi alternatif dikey bahçelerdir. Boş olan beton duvarların görüntüsünü daha doğal hale getirmek adına dikey bahçe panelleri sihirli bir dokunuş sunuyor. Sizlere Avrupa’nın gözdesi olan dikey bahçe sistemlerini sunmaktan gurur duyuyoruz.

İzmir Dikey Bahçe
İzmir Dikey Bahçe

Konutlarda Dikey Bahçe Bakımı

Konutlarda dikey bahçe bakımları panel gövdesinden yapılmaktadır. Belirli periyotlarda bakımları yapılır. Farklı bitki türlerini karma olarak kullanabileceğiniz dikey bahçe sistemlerinde her bitkinin büyümesi ayrı zaman dilimlerinde olabilir. Bakımı panel bölümünden yapılırken, budama, biçme işlemleri gerçekleştirilir.

Konutlar Dikey Bahçe Sistemleri İle Isı ve Ses Yalıtımı Korumasına Sahip Olacak

Konutlarda en büyük faydaya sahip olan dikey bahçeler, birçok ülkede evsel klima görevi görmektedir. İç ve dış duvarlarda kullanımı oldukça yararlıdır.

Avantajları;

  • Dış duvarlardan gelen yoğun yağmur ya da UV ışınlarına karşı koruma sağlar.
  • Ses yalıtımı görevi üstlenir.
  • Yer tasarrufu sağlar.
  • Suya ihtiyacı olmayan bitkiler kullanılabilir.
  • Dikey bahçe meyve ve sebzeleri yetiştirilebilir.
  • Havayı temizler ve oksijen üretir.

Dikey bahçeler evapotranspirasyon yöntemi ile yaz sıcağında serinlemenizi sağlar.