Bahçe ve yeşil alanlarda kullanılan İzmir rulo çim özel olarak yetiştirilen, rulo ve karo ebatlara uygun olarak kesilen gerçek çim üründür. Bahçe alanında peyzaj mimarisinde kullandığımız rulo çim, zemine serme yöntemiyle döşenir. Hazır olarak anında kullanım sağlayan ve tohumların büyümesini beklemeye gerek kalmayan rulo çim kullanımını, bahçe düzenlemenizde özenle gerçekleştiriyoruz. Acil çim uygulamalarında kurtarıcı bir göreve sahip olan rulo çim, halı sahalarda deforme olan alanlara hızla uygulanır.

Rulo Çim Kullanımı

Rulo çim, özel yerlerde yetiştirilen ve düzenleme yapılacak alana uygun olarak boyutu ayarlanabilen bir bitkidir. Özel çim tohumlarıyla, kaliteli bir ortamda yetiştirilen çimler toprağına tutunmuş halde alanınıza uygulanır. Taşınma esnasında kökler zarar görmez ve döşeme işleminde, toprak zemin ile buluşur. Park, saha, spor tesisleri ve bahçelerde pratik kullanımı nedeniyle tercih edilir. Tohum uygulamasında akıllarda kalan tereddütler, rulo çim uygulamasında olmaz. Çimlerin ne zaman çıkacağı ya da verimli olup olmayacağı konusunda soru işaretleriniz var ise rulo çim tam size göre.

İzmir Rulo Çim
İzmir Rulo Çim

Rulo Çim Özellikleri

Rulo çim, tohum olarak ekilen çime nazaran zamandan tasarruf sağlar. Her iki uygulamada da sağlıklı çimler yetişir ve çim bakımları düzenli olarak tarafımızdan yapılır. Çim alanına bir an önce kavuşmak isteyen müşterilerimize özel olarak hazırladığımız rulo çimler, kullanım alanının büyüklüğüne göre karo kesim ya da rulo kesim olarak hazırlanır.

Rulo çim özellikleri;

 • Çim alana kavuşmak için beklemezsiniz.
 • Çim alanını kullanmak için en fazla 2 hafta bekliyorsunuz.
 • Uygulama ile çim alanınıza kısa sürede kavuşursunuz.
 • Uygulama garantili olarak yapılır ve zemine uygulanır.
 • Çeşitli zararlılar nedeniyle hastalık oluşmaz.
 • Yabani ot oluşmaz.

Rulo çim özellikleri, ekim yapılan çimlere nazaran daha kullanışlı ve faydalıdır. Özellikle yabani ot oluşumunun olmaması, toprağın her zaman rahat nefes almasını sağlar. Yabani otlardan kaynaklanan hastalıklara maruz kalmayan çimler, daha canlı ve doğaldır.

İzmir Rulo Çim Hizmeti
İzmir Rulo Çim Hizmeti

Çim Tohumu Uygulaması

Çim tohumu; rulo çime göre daha uzun bir süreç gerektirir. Çevre düzenlemesinde hemen geri dönüş alınmak istenmesi nedeniyle taleplerinize göre rulo çim alternatif olarak tarafınıza sunulur. Çim tohum uygulamasının bazı dezavantajları vardır. Çim tohumu ekimi sonrası toprağın beklemesi ve dinlenmesi gerekir.

Sulama belirli süre sonra yapılır. Tohumların toprağa ekilmesi sonucu bazı kuşların tohumlara zarar vermesi olağandır. Bu nedenle rulo çim daha avantajlıdır. Çim tohumu ekim sonrası kullanım için 6-8 ay arası beklemek gerekir. Büyümesi sırasında aralarında yabani ot oluşumu fazla olur. Toprağın hava almaması sonucu çimler verimli uzayamaz.

Çimlerin büyümesi sonrası kullanımı 3-5 ay gibi bir zaman diliminde mümkün olur. Sonuç olarak peyzaj düzenlemesi işlemlerimizin çoğu garantili olsa da çim tohum uygulamasında bir garanti vermemiz mümkün değildir. Bunun nedeni tohumların canlılar tarafından zarar görebilme ihtimalidir.

İzmir Ekme Çim Tohumları
İzmir Ekme Çim Tohumları

Peyzaj Mimarisinde Yeşil Alan Uygulaması Kriterleri

Peyzaj uygulamamızda profesyonel ekibimiz ile keşif yapıyoruz. Kullanılacak bitkilerin ve çimlerin alana uygun olup olmadığı kontrol edilir. Kullandığımız bitkiler her türlü iklim koşullarına uygun malzemelerden oluşsa da bazen, talep ettiğiniz bitkilerin yetişme şartları farklılık gösterebiliyor.

Rulo Çim Uygulama Öncesi Hazırlık

Rulo çim uygulamadan önce toprağın yapısı, iklim şartları ve uygulama alanları kontrol edilir. Çim alanın sürekli kullanılması gereken durumlarda, çimler olumsuz etkilenir. Özellikle üzerinde koşulan futbol sahaları, üzerinde oyun oynan golf sahaları, insanların yoğun olduğu parklar, bahçeler ve sahil alanlarında çimlerin olumsuz anlamda etkilenmesi normaldir.

Çim alanların uygulanmasında daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yapıya sahip olması için, basınca maruz kalmayacak alanların tercih edilmesi daha doğrudur. Toprak yapısı da sulama işlemi ve uygulama hakkında bilgi verir. Bazı topraklar killi, kumlu ya da tınlı olabilir.

Tınlı toprak yapısında sulama işleminde gerekli su miktarını tutması ve fazlasını bırakması önemlidir. İri ve ufak taneli içeriğe sahip olduğu için toprak hava alır. Killi toprak ise ufak taneli olduğu için hava almaz. Bitki köklerinin hava almaması gelişimini durdurur.

İzmir Konutlar İçin Hazır Çim
İzmir Konutlar İçin Hazır Çim

Organik madde takviyesi gerektirir. Kumlu toprak iti taneli yapısıyla su tutmaz. Bitki kökleri yeterli su miktarını karşılayamadığı için kurur. Organik madde takviyesi alınması gerekir. Bu nedenle özellikle killi ve kumlu toprak yapısında çim tohumu yerine rulo çim kullanılması daha doğru olacaktır.

Rulo Çim Uygulama

Rulo çim alana hızla uygulanır. Döşeme işlemi hemen yapılır ve sulama için 30 dakika beklenir. Çim uygulamasına bahçenin uzun kenarlarından başlanır. Kenar ve köşelere düzgün rulo parçası yerleştirilmelidir. Toprakla bütünleşmeyen her çim muhakkak kısa sürede kurur. Döşeme işlemini itina ile yapmaktayız.

Birbiri üzerine gelmeden, arada boşluk bırakmadan toprağa sabitliyoruz. Döşeme işlemi sonrası toprağa silindir araçlarla baskı uygulayarak toprağa sabitlenmesini sağlıyoruz. Eğimli alanlarda ise dikey olarak yerleştirdiğimiz her çim karesi, düzenli ve özenli bir şekilde yerleştirilmektedir. Rulo çim aralıklarında boşluk kalmaz ve 2 hafta sonra kullanıma hazır hale gelir.

Peyzaj hizmetleri yüksek kalite ve profesyonellikte yapılan, özel çalışma gerektiren bir hizmet alanıdır. Çevrenin estetik olarak düzenlenmesi ve daha naturel bir görünüme sahip olmak için peyzaj talep edebilirsiniz. Firma olarak sizlere sunduğumuz yeşil alanı öncelikle çim uygulamamızla oluşturmaya başlıyoruz.

Rulo Çim Yapay Mı?

Rulo çim yer örtüsü olarak betimlenen ve yapay algısı oluşturan bir çim çeşididir. Tüm bu düşüncelerin aksine özel tohumlarla, özel ortamda yetiştirilen ve zahmetli bir süreçten geçen rulo çim tamamen canlıdır. Canlı olması nedeniyle projenize uygun büyüklükte rulo çim kesimi yapılır ve zaman kaybetmeden alana uygulanır.

İzmir Rulo Çim Fiyatı
İzmir Rulo Çim Fiyatı

Rulo Çim ve Hazır Çim Arasındaki Fark?

Rulo çim ve çim ekimi arasında farkı merak eden bazı müşterilerimiz sıklıkla bu soruyu tarafımıza sormaktadır. Her hizmet birbirinden farklıdır. Rulo çim üretiminde kullanılan tohumlarla, ekim için kullanılan tohumlar aynı kalitededir.

Aradaki fark;

 • Rulo çim; çim üretim çiftliğinde uzmanların gözetiminde üretilir ve garantilidir.
 • Çim ekiminde tohumların kuşlar ve diğer canlılar tarafından zarar görme ihtimali olabilir.
 • Rulo çim haşereleri ve bakterileri barındırmıyor. İlaçlamaya gerek duyulmamaktadır.
 • Çim ekiminde yabani otlar ve haşereler oluşur. İlaçlamaya gerek duyulur.
 • Rulo çim uygulandığı an 1–2 haftada kullanıma hazırdır.
 • Çim ekiminin olumlu sonuçları uzun sürede belli olur.
 • Rulo çim dört mevsim uygulanır.
 • Çim ekimi dönemlerinde uygulama yapılabilir.

Rulo çimi, çim ekimine tercih etmeniz için oldukça sebep bulabilirsiniz. Her şeyden önce doğaya hemen kavuşmak istiyorsanız rulo çim tam size göre bir hizmet alanımız olacak.

Rulo Çim Uygulamasında Nelere Dikkat Edilir?

Peyzaj firmamızda bulunan her personel ve uzman kendi alanında tecrübe sahibidir. Dolayısıyla rulo çim ekimi yaparken uygulama yönü, toprak hazırlığı ve uygulama sonrası işlemler alanında uzman ekibimiz tarafından kontrollü yapılır. Kullanım kolaylığı bakımından müşterilerimiz tarafından talep edilen rulo çim, istenilen ebatta üretilmektedir. Bazı alanlar için özel kesim çim kullanmaktayız. Kullanımda özellikle bazı çim parçaları üst üste gelebilir. Bu durumda tam ölçü ayarlanır ve zemine tam olarak oturması sağlanır.